Σλασκ Βρότσλαβ – Προμηθέας 76-78: Τεράστια νίκη με τριποντάρα Κάουαν! (video)

Ο Προμηθέας επέστρεψε από την… κόλαση, κάνοντας μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο και κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Σλασκ Βρότσλαβ, επικρατώντας με 76-78, χάρη σε δύο μεγάλα τρίποντα στο φινάλε από τον Γιανγκ και τον Κάουαν!

Εντυπωσιακή ανατροπή από τον Προμηθέα στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, γυρνώντας από το -12 στο τέλος της τρίτης περιόδου! Επικράτησε της Σλάσκ Βρότσλαβ με 76-78 εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική του Eurocup και έφτασε έτσι αισίως στην τέταρτη νίκη του στη διοργάνωση, πατώντας στην κορυφή του δευτέρου ομίλου. Τεράστια τρίποντα στο φινάλε από τον Γιανγκ και τον Κάουαν, με τον πρώτο να είναι ο πρωταγωνιστής για τους Πατρινούς με 20 πόντους.

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καθόλου καλά στην αναμέτρηση και στο 6’ βρέθηκε να χάνει με double σκορ (10-5), κάνοντας πολλές λάθος επιλογές κυρίως στην επίθεση. Στη συνέχεια ανέβηκε λίγο, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει μπροστά τους Πολωνούς με 18-14.

Η κατάσταση χειροτέρεψε με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς η Σλασκ έφτασε τη διαφορά στους 10 στο 2’ της περιόδου, κάνοντας το σκορ 24-14, με ένα επιμέρους 6-0. Οι Πατρινοί, όμως, έβγαλαν αντίδραση και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 28-29 με 4’44’’ για το ημίχρονο, αλλά εκεί βρέθηκαν και πάλι πίσω με εννέα πόντους, με το σκορ στο 42-33, χάρη σε εκ νέου σερί των γηπεδούχων, αυτή τη φορά με 7-0 στα τελευταία δύο λεπτά.

Στην επανέναρξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Μάκη Γιατρά εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και στο 3’ της τρίτης περιόδου μείωσαν τη διαφορά στους 5 (49-44). Τα λάθη στην επίθεση, όμως, στοίχισαν για άλλη μία φορά στους φιλοξενούμενους, καθώς πήγαν στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού με τη διαφορά στους 12, στη μέγιστη τιμή της στον αγώνα, χάνοντας με 62-50.

Εκεί οι Πατρινοί ήταν εκπληκτικοί. Με ένα γρήγορο 6-0 στο πρώτο λεπτό χάρη στο τρίποντο του Γκίκα και το έμμεσο τρίποντο του Γιανγκ, ο Προμηθέας μείωσε στους 6 (62-56), για να φτάσει στη συνέχεια το σκορ στην ισοπαλία (70-70) με 3’30’’ για το τέλος. Ένα λεπτό πριν το φινάλε βρέθηκε πίσω με τέσσερις πόντους (76-72), διαφορά που όμως μπόρεσε να ανατρέψει, με δύο τεράστια τρίποντα από τον Γιανγκ και τον Κάουαν και έτσι έφυγε με τη νίκη από την Πολωνία με 76-78.