Euroleague Day 9: Έπαιξε με τη «φωτιά» στο Μονακό αλλά έμεινε στην κορυφή η Φενέρμπαχτσε – Τρίτη πιο βαριά ήττα στο Μιλάνο για την Αρμάνι! (video)

Την πρώτη θέση διατήρησε η Φενέρμπαχτσε, που πέρασε από την έδρα της Μονακό με 93-96, αν και δυσκόλεψε τον εαυτό της στην τελευταία περίοδο χάνοντας διαφορά 19 πόντων, στην πρεμιέρα της 9ης αγωνιστικής στη Euroleague. Εύκολο πέρασμα για την Εφές και τη Ρεάλ Μαδρίτης από το Μιλάνο και τη Βαλένθια αντίστοιχα, ενώ σπουδαία νίκη στην παράταση σημείωσε ο Ερυθρός Αστέρας στην έδρα της Άλμπα. Η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Παρτιζάν.

Η Φενέρμπαχτσε έφυγε με τη νίκη από τη Γαλλία, επικρατώντας της Μονακό με 93-96, στο ματς που «άνοιξε» την αυλαία για την 9η αγωνιστική της Euroleague, παρά το γεγονός ότι απώλεσε προβάδισμα 19 πόντων στην τελευταία περίοδο. Η Εφές πήρε μία άνετη νίκη με 51-80 στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία μάλιστα ήταν η τρίτη πιο «βαριά» ήττα που έχει υποστεί στην έδρα της στην Euroleague! Άνετη νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης επί της Βαλένθια, ενώ σπουδαίο «διπλό» στην παράταση πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στην έδρα της Άλμπα Βερολίνου. Εύκολη επικράτηση και για την Μπαρτσελόνα στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Παρτιζάν.

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-96

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη καθοδηγούμενη από έναν φοβερό Νικ Καλάθη που είχε 15 πόντους με 6/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα και ακόμη 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 34 λεπτά είχε το πάνω χέρι στο ματς από τα πρώτα λεπτά και στο 29ο λεπτό κατάφερε να πάρει διαφορά 19 πόντων (79-60). Όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει αφού η Μονακό με τους Ντιαλό, Λόιντ και Τζέιμς και απανωτές καλές άμυνες μείωσε στον πόντο (92-91) 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το ματς πήγε στις βολές όπου όμως οι Χέις-Ντέιβις και Γκούντουριτς δεν λάθεψαν ενώ σχεδόν με τη λήξη ο Μάικ Τζέιμς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την έναρξή του και παρά το γεγονός ότι στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με επτά πόντους (38-45), εκμεταλλευόμενοι τον καλό επιθετικό τους ρυθμό. Μάλιστα, με την επανέναρξη του αγώνα οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασαν «στροφές», τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, φτάνοντας στο 30’ να έχουν προβάδισμα 19 πόντων (60-79). Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, οι Μονεγάσκοι έβγαλαν αντίδραση, επανήλθαν και μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (91-92), με 42’’ να απομένουν, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή, δεχόμενοι την ήττα στο τέλος με 93-96.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 60-79, 93-96

ΜΟΝΑΚΟ: Οκόμπο 12, Μπράουν 8, Λόιντ 18, Μπλόσομγκειμ 3, Ντιαλό 16, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 11, Στραζέλ, Χολ 8, Τζέιμς 17

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 8, Μπιρσέν 6, Ουίλμπεκιν 13, Έντουαρντς 12, Χέις-Ντέιβις 21, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 11, Μπούκερ 6, Καλάθης 15

Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές 51-80

Εύκολο βράδυ είχε τελικά η Εφές στο Μιλάνο, καθώς αν και αρχικά δυσκολεύτηκε απέναντι στους Ιταλούς, στο τέλος έφυγε με τη νίκη με το ευρύ 51-80, φτάνοντας στο 4-5. Τρομερός για τους φιλοξενούμενους ο Κλάιμπερν, με 24 πόντους.

Αυτή ήταν η τρίτη πιο μεγάλη ήττα για την Αρμάνι Μιλάνο στην έδρα της, μετά από αυτές κόντρα στη Μπασκόνια το 2008-09 (74-107) και τη Ζαλγκίρις το 2017-18 (62-94)!

Απόλυτη ισορροπία υπήρξε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων, οι οποίες αλληλοεξουδετερώθηκαν πλήρως και ήταν ισόπαλες τόσο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-18), όσο και στο ημίχρονο (34-34). Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι και με «όπλο» τους την άμυνα, έφτασαν αρχικά τη διαφορά στους 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (41-55), για να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση στο τέλος με 51-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-34, 41-55, 51-80

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 5, Λουαού-Καμπαρό 6, Μήτρου-Λονγκ 10, Πάνγκος 7, Μέλι 9, Ρίτσι, Χολ 5, Αλβίτι, Χάινς 6, Φόιχτμαν 3

ΕΦΕΣ: Μπομπουά 8, Μπράιαντ 6, Ιλιάσογλου, Κλάιμπερν 24, Τέιλορ 3, Πλάις 13, Μίτσιτς 12, Μ’Μπαγέ 10, Πολονάρα 4, Ζίζιτς, Ντάνστον

Άλμπα Βερολίνου – Ερυθρός Αστέρας 84-88

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι μεταξύ Άλμπα Βερολίνου και Ερυθρό Αστέρα, το οποίο μάλιστα χρειάστηκε να κριθεί στην παράταση! Εκεί, οι Σέρβοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 84-88 χάρη στα κρίσιμα καλάθια του Νέντοβιτς στα τελευταία 90’’ και να πετύχουν την τρίτη τους νίκη στη φετινή Euroleague. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λούκα Βιλντόζα, που πέτυχε 21 πόντους.

Στα πρώτα 20 λεπτά οι δύο ομάδες βρίσκονταν διαρκώς κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει τακτικά «χέρια» και τη μεταξύ τους διαφορά να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Τελικά η ανάπαυλα βρήκε τους Γερμανούς μπροστά με 40-37. Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το ισχνό τους προβάδισμα στο 30’ (57-55). Οι Σέρβοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με 74-75 με 1’22’’ χάρη σε τρίποντο του Βιλντόζα, για να έρθει η ισοφάριση σε 75-75 από τη βολή του Ζούσμαν στο 1’04’’, σκορ που παρέμεινε έως το τέλος της κανονικής περιόδου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, με τον Νέντοβιτς να σημειώνει δύο κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο 1,5 λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη με 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-37, 57-55, 75-75, 84-88 (παρ.)

ΑΛΜΠΑ: Λο 2, Προσίντα 3, Σμιθ 23, Ντελόου 6, Βέτζελ 2, Κουμάντζε 5, Τίμαν 4, Σίκμα 10, Λάμερς 12, Μπλατ 7, Ζούσμαν 10
ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Χόλαντ 5, Βιλντόσα 21, Μίτροβιτς 15, Λάζιτς, Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 6, Ιβάνοβιτς 6, Νέντοβιτς 17, Κούζμιτς 2, Πετρούσεβ 7, Μπεντίλ 7

Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 73-80

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της Βαλένθια η Ρεάλ Μαδρίτης, κερδίζοντας με 73-80, σημειώνοντας την έκτη της νίκη στη διοργάνωση φέτος. Καθοριστικός για τη Ρεάλ ήταν ο Ντζάναν Μούσα, που πέτυχε 28 πόντους.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της «βασίλισσας», που από νωρίς έδειξε διάθεση να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Διατηρώντας διαρκώς το προβάδισμα, στο τέλος της πρώτης περιόδου έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-31), για να πάει στο ημίχρονο στο +10 (31-41). Παρόμοια εξέλιξη είχε και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, με τη Ρεάλ να ανεβάζει τη διαφορά στους 13 στο 30’ (46-59), κάνοντας άψογη διαχείριση στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Βαλένθια με 73-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 11, Κλαβέρ 6, Πουέρτο 2, Πρέπελιτς, Πραντίγια, Ουέμπ 2, Λόπεζ-Αροστέγκι 6, Φαν Ρόσομ 17, Ράντεμπο 3, Ντούμπλιεβιτς 15, Αλεξάντερ 5, Ριβερό 6
ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος, Κοσέρ 5, Αμπάλδε, Χεζόνια 2, Ροντρίγκεζ 3, Ντεκ 16, Πουαριέ 4, Κορνελί 10, Ταβάρες 4, Γιουλ 8, Ν’Ντιαγέ, Μουσά 28

Μπαρτσελόνα – Παρτιζάν 79-68

Αρκετά εύκολα έφτασε στην έκτη της νίκη για φέτος η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε εντός έδρα της Παρτιζάν με 79-68. Ο Νίκολας Λαπροβίτολα οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση έχοντας 13 πόντους και 6 ασίστ.

Οι «μπλαουγκράνα» δυσκολεύτηκαν αρκετά στην αρχή του αγώνα και μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν από τους Σέρβους στο 10’ με 17-21. Στη συνέχεια, ωστόσο, ανέβασαν το ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 22-11 στη δεύτερη περίοδο, πήγαν στα αποδυτήρια επικρατώντας με 39-32. Στην τρίτη περίοδο διεύρυναν περαιτέρω το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο +15 , διαφορά που η Παρτιζάν δεν κατάφερε να ανατρέψει και έτσι οι Ισπανοί πήραν τη νίκη με 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 64-49, 79-68

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 5, Σανλί 8, Βέσελι 4, Κάλινιτς 9, Σατοράνσκι 11, Λαπροβίτολα 13, Αμπρίνες 6, Χίγκινς 7, Τόμπι 5, Κούριτς 3, Γιοκουμπάιτις 8
ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 8, Πάντερ 2, Σμάιλαγκιτς 5, Παπαπέτρου 6, Έξουμ 6, Μπροζντιάνσκι 3, Νάναλι 10, Λεσόρ 5, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 21, Μαντάρ 2