Απόλλων Π.- Λαύριο 71-54: Βαθιά ανάσα για τους Πατρινούς!

Μία πολύ σημαντική νίκη για την… οικονομία του πρωταθλήματος και δη της παραμονής πέτυχε ο Απόλλωνας απέναντι στο απογοητευτικό Λαύριο (71-54) που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη.

Στην... ουρά του πρωταθλήματος, ο Απόλλων Πατρών πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο Λαύριο (71-54) και ζευγάρωσε τις νίκες του στη Basket League. Αντίθετα, το σύνολο του Σερέλη έμεινε στο απόλυτο μηδέν και πλέον βρίσκεται στα «σχοινιά».

Το ματς
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 13-18 στο 6΄και 15-23 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Βετούλα ωστόσο αντέδρασαν και μείωσαν σε 26-27 στο 15΄με τον Γκρίφιν. Το Λαύριο άντεξε λίγο ακόμα (29-33) όμως μέχρι εκεί, μιας και με τρίποντο του Ζώη Καράμπελα στην εκπνοή του ημιχρόνου προσπέρασαν με πέντε (38-33), βάζοντας τις βάσεις για όσα θα ακολουθούσαν.

Το Λαύριο είχε πρόβλημα στην επίθεση, δεν μπορούσε να βρει το εύκολο καλάθι και το γεγονός αυτό συνεχίστηκε και στο β΄μέρος. Μάλιστα, ο Απόλλων με καλάθι του Ντέιβις, εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (48-33, 24'). Λογική η ανατροπή και η διαφορά αν αναλογιστεί κανείς ότι οι παίκτες του Σερέλη έκαναν οκτώ λεπτά να σκοράρουν.

Μια πρώτη αντίδραση ήρθε όταν στο 31'', ο Γερομιχαλός με τρίποντο έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (52-46) ωστόσο συνέχεια στην αντεπίθεση δεν υπήρχε. Οι Πατρινοί έπαιξαν καλή άμυνα, κράτησαν και πάλι τους φιλοξενούμενους αρκετά χαμηλά (10 πόντους στη 2η περίοδο, 10 στην τρίτη και 11 στην 4η) και πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54