Παναθηναϊκός – Λούμπλιν 67-59: Έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, αλλά έφτασε στο 4Χ4 το «τριφύλλι»!

Το αήττητό του διατήρησε ο Παναθηναϊκός στο φετινό Eurocup Women, επικρατώντας της Λούμπλιν με 67-59, αν και απώλεσε στο τέλος διαφορά που είχε φτάσει μέχρι και τους 18 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Έφτασε, πλέον, τις τέσσερις νίκες και είναι με το… μισό πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός στο φετινό Eurocup Women, «έκαμψε» την αντίσταση της Λούμπλιν εντός έδρας, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στην τελευταία περίοδο, επικρατώντας με  67-59. Διατήρησε έτσι το αήττητό του, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη του στη διοργάνωση. Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στη φάση των play-off για τις «πράσινες», που είχαν ως μεγάλη πρωταγωνίστρια την Έμιλι Πότερ με 23 πόντους.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν διαρκώς κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Λούμπλιν να διατηρεί ένα «εύθραυστο» υπέρ της προβάδισμα (2-5 πόντων) στα πρώτα έξι λεπτά. Ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 11-9 στα 4’15’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου και κρατώντας σταθερό επιθετικό ρυθμό, κατάφερε με τη λήξη της να κερδίζει με 17-13.

Δυναμικά μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες». Κάνοντας ένα σερί 7-0 από το 8’57’’ έως το 6’47’’, μετέτρεψαν το 18-15 σε 25-15, παίρνοντας έτσι «αέρα» δέκα πόντων. Προβάδισμα με το οποίο έφτασαν ως την ανάπαυλα, επικρατώντας με σκορ 35-25.

Με την επανέναρξη του αγώνα η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε ακόμα ένα σερί. Στα πρώτα 3,5 λεπτά της τρίτης περιόδου «έτρεξε» ένα επιμέρους 8-0, φτάνοντας το σκορ στο 43-25. Μέχρι και το τέλος της, οι φιλοξενούμενες μείωσαν τη διαφορά, φτάνοντας το σκορ πριν την έναρξη του τελευταίου μέρους του παιχνιδιού στο 51-39.

Εκεί, η πολωνική ομάδα έριξε τη διαφορά μετά από ώρα κάτω από τους δέκα, κάνοντας το σκορ 53-47 με 6’21’’ να απομένουν. Ο Παναθηναϊκός, όμως, διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση στη συνέχεια και έφτασε στη νίκη με 67-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59