Συγκλονιστικός Εμπίντ, στο ματς της… καριέρας του, με 59 πόντους! (video)

Ιστορικό βράδυ για τον Τζοέλ Εμπίντ, που έκανε απίθανα πράγματα απέναντι στους Τζαζ, σκόραρε 59 πόντους και οδήγησε στη νίκη τους Σίξερς με 105-98!

Ο κυρίαρχος Τζοέλ Εμπίντ έκανε... πράγματα και θαύματα κόντρα στους Τζαζ και με 59 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 105-98! Συγκεκριμένα, αγωνίστηκε 37 λεπτά και ολοκλήρωσε το ματς με προσωπικό ρεκόρ καριέρας στο καλύτερο πρωτάθλημα του, έχοντας τους 26 από τους 27 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο.

Ωστόσο, τα πεπραγμένα του δεν τελειώνουν εκεί; Ο Εμπίντ συνδύασε την 59αρα του έχοντας 18/23 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 20/24 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 τάπες, 1 κλέψιμο (αλλά και) 5 λάθη.

Για δύο τελικές πάσες και τρία μπλοκ έχασε την ευκαιρία να γίνει ο 5ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ (μετά τους Νέιτ Θέρμοντ, Άλβιν Ρόμπερτσον, Χακίμ Ολάζουον, Ντέιβιντ Ρόμπινσον) με quadruple double. Ακόμα και έτσι πρόκειται για το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στο ΝΒΑ, σε ένα μαγικό βράδυ που θα μνημονεύεται για χρόνια…