Ελλάδα - Λετονία 60-80: Πανωλεθρία και... τώρα τρέχουμε! (video)

Η Εθνική μας Ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στην Λετονία στο Ηράκλειο και ηττήθηκε με 60-80 πέφτοντας στο 4-3, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 6-1 και «αγκάλιασαν» την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.
Η λειψή Εθνική μας Ομάδα γνώρισε την συντριβή από την Λετονία με 60-80 και μπήκε σε... μπελάδες αναφορικά με την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, μέσα από τον Όμιλο Ι'. Πλέον η «Επίσημη Αγαπημένη» πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει τους Βέλγους τη Δευτέρα (14/11) για να μην «μπλέξει» ακόμη περισσότερο και εκτροχιαστεί ουσιαστικά από τον στόχο της. Από το «γαλανόλευκο ναυάγιο» διασώθηκαν μόνο οι Γόντικας (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Γκίκας (11 πόντοι, 3/6 τρίποντα), με την Εθνική να έχει τραγικά ποσοστά τόσο σε δίποντα (31%), τρίποντα (23%) και συνολικά σουτ εντός πεδιάς, με το απογοητευτικό 18/65 (27,7%).

Το ματς

Η Λετονοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και με τους Τίμα και Μπέρτανς να βρίσκουν στόχο προηγήθηκαν με 7-0 στο ξεκίνημα. Ο Κωστής Γόντικας με 4 πόντους, φάνηκε να να αφυπνίζει κάπως την Εθνική μας η οποία μείωσε στον πόντο (6-7 στο 5'). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, αν και ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα κρατώντας χαμηλά τους φιλοξενούμενους, δυσκολεύονταν πολύ να βρουν ρυθμό στην επίθεση, σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά από βολές.
Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι ο Νίκος Γκίκας να μπει στο 2ο δεκάλεπτο και να ευστοχήσει από μακριά στο 12', η Εθνική μας μέτραγε το απογοητευτικό 0/8 στα τρίποντα και το ακόμη χειρότερο 15,7% στα σουτ εντός πεδιάς (3/19). Παρόλα αυτά χάρη στην έξυπνη και πιεστική της άμυνα κατάφερνε να παραμένει κοντά στο σκορ, διατηρώντας τη διαφορά με τους Λετονούς σε μονοψήφια επίπεδα, καθ' όλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, παρά τα τραγικά ποσοστά και τους μόλις 28 πόντους σε 20 αγωνιστικά λεπτά. Ο Γκίκας (με 2/4 τρίποντα, ο μοναδικός που βρήκε στόχο από μακριά) και ο Τσαλμπούρης ήταν οι μοναδικοί που βρήκαν κάποια επαφή με το καλάθι των Λετονών, με όλους τους υπόλοιπους να μετράνε 2/19 εντός πεδιάς μέχρι την ανάπαυλα!
Στο 2ο ημίχρονο οι Λετονοί πάτησαν το... γκάζι και ξέφυγαν με μεγάλες διαφορές, κάνοντας ένα επιμέρους 7-20 για να μετατρέψουν το 31-36 του 21', σε 38-56 στο 26' και ουσιαστικά να κλειδώσουν τη νίκη. Καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν τα τρίποντα, με τους Λετονούς να παίρνουν «φωτιά» πίσω από τα 6,75, ξεκινώντας το 3ο δεκάλεπτο με 5/5 και 6/8, με τους Στρέλνιεκς (19 πόντοι, 4/5 τρίποντα), Τίμα (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Μπέρτανς (15 πόντοι, 3/5 τρίποντα) να είναι καθοριστικοί. Η συνέχεια και το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει πάνω από τους 20 πόντους και την Εθνική να μπαίνει πλέον σε... μπελάδες, θέλοντας οπωσδήποτε τη νίκη στο επόμενο παιχνίδι (14/11), μέσα στο Βέλγιο για να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης...

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80