Περιστέρι – Καρδίτσα 102-77: Σόου Ντένμον και βραδινός περίπατος με κατοστάρα! (video)

Ποιος είναι το αφεντικό στη νεοφώτηστη Καρδίτσα έδειξε το Περιστέρι που με τρίποντο σόου από τον Μάρκους Ντένμον πήρε μία άνετη νίκη (102-77) στο θετικό ντεμπούτο του Δημήτρη Αγραβάνη με τη φανέλα της ομάδας.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη και φάνηκε από την αρχή. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μετά τη βαριά ήττα μεσοβδόμαδα στο Βίλνιους από τη Ρίτας για το BCL εμφανίστηκε σοβαρή και αποφασισμένη να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς και τα κατάφερε.
Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο (9-9) πάτησε γκάζι με τον Ντένμον και βοήθειες του Τζούιστον και άρχισε να χτίζει διαφορά. Προηγήθηκε 17-9 (7’33’), 23-12 ενώ τελευταία φορά που η διαφορά ήταν μονοψήφια ήταν στο 28-19 με την Καρδίτσα απλό θεατή στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Το Περιστέρι ξέφυγε 37-20, 42-22 και 45-24 στο 17ο λεπτό, έφτασε τους 50 πριν το ημίχρονο (50-28) και στο 2ο μέρος όταν η διαφορά ανέβηκε στους 26 (56-30 στο 21’17’’) το ματς έχασε το ενδιαφέρον του αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί.