EuroLeague, Day 6: Σεφτέ η Μπάγερν, ρεκόρ πόντων η Μπασκόνια!

Τα είχε όλα η πρώτη δόση της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Την πρώτη νίκη της μέχρι πρότινος ουραγού Μπάγερν και μάλιστα επί τις δις πρωταθλήτριας Εφές, ρεκόρ πόντων από τη Μπασκόνια που ποδοπάτησε με 116 πόντους τη Μακάμπι και μεγάλη νίκη της Ρεάλ στο Μιλάνο.

Μπάγερν Μονάχου – Αναντολού Εφές 81-78

Έκανε, επιτέλους, σεφτέ η Μπάγερν. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έβγαλε ψυχή στο φινάλε του αγώνα της με τη δις τροπαιούχο Εφές και νίκησε δίκαια ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Όλος ο αγώνας κύλησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ώσπου τρία λεπτά πριν το τέλος η Μπάγερν με τον Ελάιας Χάρις ξέφυγε 80-74 με 2,5 λεπτά για το τέλος. Ο Κλάιμπερν μείωσε 80-78, ο Ουίνστον στα 24’’ με 1/2 βολές έκανε το 81-78 αλλά αμέσως μετά Κλάιμπερν και Μίτσιτς αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων για την ισοφάριση.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 9, Ουίνστον 16, Μπονγκά 12, Γιάραμαζ, Λούτσιτς 9, Ομπστ 8, Τσίπσερ 5, Χάρις 10, Ρούμπιτ 4, Γκιλέσπι 8

ΕΦΕΣ: Μπαλμπάι, Μπράιαντ 8, Κλάιμπερν 21, Τέιλορ, Τουντσέρ, Πλάις 6, Μίτσιτς 24, Μ’Μπαγέ 2, Πολονάρα 2, Ζίζιτς 11, Ντάνστον 4

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 77-83

Η άμυνα της Ρεάλ στο 2ο ημίχρονο σε συνδυασμό με τη μεγάλη εμφάνιση του Ντζανάν Μούσα έδωσαν στη “βασίλισσα” μία σπουδαία νίκη ψυχολογίας στο Μιλάνο επί της Αρμάνι. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους χάρη στον Μήτρου-Λονγκ (που επέστρεψε από τραυματισμό) να προηγούνται χάρη σε 11 πόντους του Ελληνοκανδού. Όμως μέχρι το 33ο λεπτό η Αρμάνι έβαλε μόλις 11 πόντους στο 2ο ημίχρονο, η Ρεάλ πήρε “αέρα” 14 πόντων (77-63) στο 35ο λεπτό και κράτησε τη σημαντική νίκη.

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 5, Τόμας 7, Μήτρου-Λονγκ 11, Πάνγκος 21, Μέλι 12, Μπάρον 6, Ρίτσι, Χολ 5, Χάινς, Ντατόμε 8, Φόιχτμαν 2

ΡΕΑΛ: Αμπάλδε 7, Χάνγκα 3, Χεζόνια 15, Ροντρίγκεζ 9, Ντεκ 7, Πουαριέ, Κορνελί, Ταβάρες 11, Γιουλ, Γιαμπουσέλ 6, Μουσά 25

Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 116-87

Έσπασαν τα κοντέρ από τη Μπασκόνια στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα κόντρα σε μία αξιολύπητη αμυντικά Μακάμπι. Οι Βάσκοι με τους Χένρι και Τόμπσον να μοιράζουν αφειδώς ασίστ (από 8 έκαστος) και τον Χάουαρντ να πυροβολεί από την περιφέρεια έβαλαν 63 πόντους στο ημίχρονο (ρεκόρ επίθεσης Μπασκόνια, αρνητικό ρεκόρ άμυνας Μακάμπι στην ιστορία της Ευρωλίγκα) και 116 στο ματς επίδοση που είναι ισοφάριση της 7ης καλύτερης στην ιστορία της Ευρωλίγκα.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 23, Ραιέστε 7, Χένρι 2, Σεντεκέρσκις 5, Μαρίνκοβιτς 14, Ντίεζ, Τόμπσον 15, Κοτσάρ 18, Κοστέλο 9, Γκιεντράιτις 13, Χομς 8, Κούρουκς 2

ΜΑΚΑΜΠΙ: Άνταμς 8, Μπράουν 20, Μπάλντγουιν 13, Μένκο, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 5, Χίλιαρντ 3, Κοέν 2, Χόλινς, Πόιθρες 8, Νίμπο 16, Κόλσον 10