Ραμάτ Ασαρόν - Παναθηναϊκός 62-76: Το απόλυτο οι «πράσινες» με... λάμψη Παυλοπούλου και Κάρτερ! (video)

Με την Αρίκα Κάρτερ να «πυροβολεί» από μακριά και την Πηνελόπη Παυλοπούλου να κάνει τα... πάντα στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ραμάτ Ασαρόν (62-76) για το 2/2 στον Α' Όμιλο του EuroCup Women
Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Παναθηναϊκό στον Ά Όμιλο του EuroCup Women, καθώς μετά από την Πολωνική Λουμπλίν, ούτε η Ισραηλινή Ραμάτ Χασαρόν (62-76) μπόρεσε να ανακόψει την πορεία των «πρασίνων». Κορυφαίες για την ελληνική ομάδα η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 10/13 εντός πεδιάς και η Αρίκα Κάρτερ με 19 πόντους και 5/6 τρίποντα!

Το ματς

Οι «πράσινες» ήταν καλύτερες από το ξεκίνημα και μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων (20-26 στο 9'). Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν άμεσα με ένα σερί 6-0, όμως οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα, καταφέρνοντας να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενες με +7 (34-41 στο 20'). Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπιξε η άμυνα, με τον Παναθηναϊκό να αναγκάζει τις Ισραηλινές σε πολλά άστοχα σουτ, δεχόμενος μόλις μόλις 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πάλι και με σερί 7-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά (48-48 στο 28') όμως οι «πράσινες» απάντησαν με δικό τους σερί 8-0, για να ξεκινήσουν την 4η κρισιμότερη περίοδο στο +8 (48-56 στο 31'). Στη συνέχεια μάλιστα με τις Παυλοπούλου και Ριντ να είναι καθοριστικές ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με νέο σερί 9-0 για να ανεβάσει τη διαφορά στο +14 (57-71 στο 37') και να «κλειδώσει» ουσιαστικά τη 2η νίκη του στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76