Προμηθέας – Αμβούργο 81-77: Φύλαξε το καλύτερο για το τέλος!

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Προμηθέας στην Πάτρα, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει του Αμβούργου με 81-77, χάρη σε ένα σερί 9-4 που έκανε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Σπουδαία εμφάνιση από τον Τζορτζ Κόντιτ.

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα στον δεύτερο όμιλο του EuroCup, που κέρδισε το Αμβούργο στην Πάτρα με 81-77. Είδε δύο φορές το προβάδισμά του με εννέα πόντους να «ψαλιδίζεται», αλλά με ένα σερί 9-4 στα τελευταία δευτερόλεπτα, έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πατρινούς ήταν ο Τζορτζ Κόντιτ, που σημείωσε double-double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Τζο Γιανγκ να είναι επίσης κομβικός πετυχαίνοντας 23 πόντους.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Προμηθέα, που είδε το Αμβούργο να κάνει ένα σερί 9-0 από το 7'44'' έως το 4'32'' της πρώτης περιόδου, κάνοντας το σκορ από 5-2, 5-11. Ωστόσο, στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση, με κύριο εκφραστή τον Γιανγκ (9π.) και κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι μπροστά με 21-17.

Οι Πατρινοί ανέβασαν τον επιθετικό τους ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, με τον Γιανγκ να παραμένει «ζεστός» (6π.) και τον Κόντιτ να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι (7π.). Έτσι, αύξησε σταδιακά τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (45-36).

Ένα σερί 7-0, μέσα σε δύο λεπτά από την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, επανέφερε γρήγορα τους Γερμανούς στο παιχνίδι, καθώς έκαναν το 45-36 του ημιχρόνου, 45-43. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε και πάλι τη διαφορά στους επτά (52-45), αλλά το Αμβούργο απάντησε με 8-0 από το 3’22’’ έως το 1’14’’ της τρίτης περιόδου, μειώνοντας το σκορ στον πόντο πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου (61-60).

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, πέρασαν μπροστά με 63-64, 6’33’’ πριν το τέλος, αλλά ο Κόντιτ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 67-66, με 4’28’’ να απομένουν. Ο Γκίκας πέτυχε μεγάλο τρίποντο γράφοντας το 70-68, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο ΜακΚόλουμ έδωσε και πάλι προβάδισμα στο Αμβούργο (2’30’’). Ένα λεπτό πριν το φινάλε,  ο Κόντιτ για άλλη μία φορά έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (74-73) και με το ρολόι να δείχνει 48’’, το σκορ ήταν ισόπαλο στους 74 πόντους, χάρη στη βολή του Τσάιλντς. Διαφορά τριών πόντων απέκτησε ο Προμηθέας στα 38’’ με τρεις εύστοχες βολές του Γιάνγκ, με το παιχνίδι να «καθαρίζει» με το κάρφωμα του Ντάνγκουμπιτς μισό λεπτό πριν τη λήξη (79-74), καθώς οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς, δεχόμενοι την ήττα με 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77