Μπακς - Νικς 119-108: Ο Giannis «κερνάει» και τα ελάφια... πίνουν! (video)

Ο Giannis είναι «καυτός» και για όσο ισχύει αυτό οι Μπακς μπορούν να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Ο Έλληνας σούπερ σταρ με μία ακόμα τρομακτική εμφάνιση (30 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ) οδήγησε το Μιλγουόκι στη νίκη επί των Νιου Γιορκ Νικς με 119-108 και παραμένει αήττητο.
Τα «ελάφια» είναι η μοναδική ομάδα στον μαγικό κόσμο του NBA που δεν έχουν έρθει ακόμα αντιμέτωπα με το φάσμα της ήττας και αυτό οφείλεται εν πολλοίς στον «διψασμένο» Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak πέτυχε ένα ακόμα double double, φτάνοντας μια ανάσα πό το να γίνει τριπλός και με 30 πόντους (11/22 σουτ, 1/6 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ οδήγησε τους Μπακς στην τέταρτη νίκη τους, με 119-108 επί των Νικς (3-2).
Το Μιλγουόκι αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τις μωβ εμφανίσεις του και μέχρι δύο περίπου λεπτά πριν την ανάπαυλα βρισκόταν κοντά στο σκορ με τους Νεουορκέζους (50-48). Κάπου εκεί όμως ξεκίνησει να «χτίζει» διαφορά πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 59-51, χάρη στους Χόλιντεϊ και Γιάννη.
Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στο παιχνίδι και στο μεγαλύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου όμως ένα ξέσπασμα των Μπακς ήταν αρκετό για να μετατατρέψει το 72-66 σε 90-66 και με ένα σερί 18-0 (!) να... κλειδώσε την υπόθεση-νίκη. Φυσικά πρωταγωνιστής στο σερί αυτό ήταν ο Giannis, ο οποίος πέτυχε τους 9 από τους 18 πόντους της ομάδας του.

Οι Νικς κατάφεραν να μειώσουν στο φινάλε και να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά χωρίς να προλαβαίνουν βέβαια να μπουν ουσιαστικά στη διεκδίκησή του. Ο Αντετοκούνμπο είχε άξιους συμπαραστάτες το βράδυ της Παρασκυεής στο Fiserv Forum τους Άλεν (17π.), Χόλιντεϊ 16, Λόπεζ 14 (11 ριμπάουντ) όσους και ο Κάρτερ με τον Χιλ και ο Πόρτις πρόσθεσε άλλους 12. Αντίθετα για την ομάδα της Νέας Υόρκης, ξεχώρισε ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 20.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-24, 59-53, 96-85, 119-108

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ:

Πλέον οι πρωταθλητές του 2021 στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Κυριακής στην Ατλάντα και το 5/5 και αν ο Giannis συνεχίσει το εντυπωσιακό του ξεκίνημα στη σεζόν, δεν έχουν αν φοβούνται τίποτα.