Euroleague Day 5: Αφεντικά της Πόλης Ιτούδης - Καλάθης

Όλη αγωνιστική δράση του 5ου γύρου της Euroleague (28/10). Έκλεψε τα φώτα η Φενέρ των Ιτούδη και Καλάθη, χαμογέλασε με Βιλντόζα ο Ερυθρός Αστέρας. Η βραδιά έκλεισε με περίπατο της Μπαρτσελόνα του Γιασικεβίτσιουτς απέναντι στο φάντασμα της Αρμάνι.

Πρώτη επικράτηση του Ερυθρού Αστέρα στην φετινή διοργάνωση, με κορυφαίο τον νεοσύλλεκτο Βιλντόζα, στην θετική επιστροφή του Νέντοβιτς. Η Φενέρμπαχτσε του Ιτούδη δείχνει φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα, επικρατώντας στο εγχώριο ντέρμπι απέναντι στην Εφές και κάνοντας το απόλυτο (5/5) σε νίκες. Δυσκολεύτηκε και ηττήθηκε μέσα στην έδρα της Βιλερμπάν η Μπασκόνια εν απουσία του Μάρκους Χάουαρντ, ενώ η Μπαρτσελόνα του Σάρας θριάμβευσε στην έδρα της απέναντι στην Αρμάνι του Ετόρε Μεσίνα.

Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 79-88

Οι γηπεδούχοι με γρήγορο 7-0 (7'14'') βρέθηκαν με προβάδισμα στο σκορ, αλλά είδαν τον συνήθη ύποπτο Σκότι Ουίλμπεκιν, να πρωταγωνιστεί από νωρίς. Διψήφιος με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ο 29χρονος γκαρντ οδήγησε την Φενέρ να κυνηγάει από απόσταση αναπνοής (27-26).

Εν συνεχεία εμφανίστηκε ο Γκούντουριτς (11π.), ο οποίος σαν άσσος στο μανίκι του Ιτούδη πέτυχε δύο διαδοχικά του τρίποντα (5'24'', 31-34) και έδωσε «κεφάλι» στην ομάδα του το οποίο διατηρήθηκε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (44-49).

Η Εφές είχε τον Μίτσιτς σε μεγάλη βραδιά (17 π. σε 30'), αλλά έβλεπε τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δημιουργήθηκε η μέχρι εκείνο το σημείο μεγαλύτερη διαφορά, με τον Χέις Ντέιβις να πετυχαίνει τρία σερί καλάθια και να δίνει αέρα 8 π. στην ομάδα του.

Kαι εκεί που φαινόταν ότι το παιχνίδι είχε καθαρίσει, ήρθε ο Ελάιτζα Μπράιαντ με 2/2 δίποντα και μετέπειτα ο Μίτσιτς (με βολές) για να μειώσουν στο -5 (2'32''). Σε εκείνο το σημείο κρίθηκε καθοριστική η συνεισφορά του Καλάθη. Παρότι ο διεθνής Έλληνας διεθνής είχε πετύχει μόλις δύο πόντους, σκόραρε σε κρίσιμη φάση (0'59'') για να δώσει στην Φενέρ προβάδισμα 6 π. . Ακολούθησε άστοχη επίθεση από τους γηπεδούχους και τρίποντο του Ουίλμπεκιν, το οποίο στην ουσία έκρινε την αναμέτρηση (79-88)

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 44-49, 62-71, 79-88
Τα στατιστικά του αγώνα

Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν Μονάχου 78-72

Ντέρμπι… ουραγών στο Βελιγράδι, με τους γηπεδούχους του Ερυθρού Αστέρα (1-4) να παίρνουν την 1η τους νίκη στην φετινή EuroLeague καθώς επικράτησαν της Μπάγερν Μονάχου με 78-72, αφήνοντάς την στην τελευταία θέση (0-5). Οι Σέρβοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και έφτασαν γρήγορα σε διψήφιες διαφορές (24-14 στο 9’).

Οι Γερμανοί ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν στο 2ο δεκάλεπτο, μέχρι και με +4, όμως στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό του Ερυθρού Αστέρα που είχε σε εξαιρετικό βράδυ τους Λούκα Βιλντόζα (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και τον πρώην «πράσινο» Μπεν Μπέντιλ με double-double 12 πόντων και 13 ριμπάουντ και μοιραία γνώρισαν την ήττα. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πρόσθεσε 11 πόντους, ενώ από πλευράς Μπάγερν ξεχώρισε ο Ουίνστον με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 87-61

«Πάρτυ» της Βιλερμπάν που διέλυσε την Μπασκόνια (87-61) στο Αστρομπάλ και ανέβηκε στο 2-3, με τους Βάσκους να πέφτουν στο 3-2. Ένα «ξέσπασμα» ήταν αρκετό στην ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, ώστε να μετατρέψει το 10-10 σε 30-10, με ένα απίστευτο σερί 20-0 και να βάλει τέλος στις ελπίδες της Μπασκόνια από το 2ο κιόλας δεκάλεπτο!

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν πότε στο ματς, με τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο να φτάνει μέχρι και το +26 για την Βιλερμπάν που είχε σε εξαιρετικό βράδυ τους Ομπασοχάν και Τζόνα Μάθιους, που πέτυχαν από 13 πόντου, με τον 1ο να προσθέτει 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ακολούθησαν οι Ντέιβιντ Λάιτι και Γιουσουφά Φαλ με 11 πόντους έκαστος, ενώ για την Μπασκόνια «διασώθηκε» μόνο ο Γκιεντράιτις με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 48-30, 73-52, 87-61

Μπαρτσελόνα - Αρμάνι Μιλάνο 74-57

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Μεσίνα, η οποία έτρεξε ένα μικρό 6-0 με 4 π. του Ντέιβις. Η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις με τον Λαπροβίτολα και μετέπειτα τον Κάλινιτς, ώστε με το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου η αναμέτρηση να είναι ισόπαλη (21-21).

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, με κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ (7-3) και συμπαγής άμυνα, η οποία ώθησε τους Ιταλούς στο να πετύχουν μόλις 2 πόντους για παραπάνω από7(!) λεπτά (7'52''-2'12''). Πρωταγωνιστής σε εκείνο το σημείο ο διεθνής Σλοβένος Τόμπεϊ με 13π. .

H επιθετική ανομβρία της Αρμάνι συνεχίστηκε με την έλευση του δευτέρου ημιχρόνου, όπου ο Σατοράνσκι με έξι πόντους διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των Καταλανών (51-32, 4'59''). Μία δίποντη προσπάθεια του Οριόλ στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου εκτόξευσε την διαφορά στο +20, κάνοντας ανέλπιστα την τελευταία περίοδο υπόθεση διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν απελπιστικά μόνος του στο σκοράρισμα με 18 π., την ίδια ώρα που η φρόντλαϊν του Γιασικεβίτσιους (Τόμπεϊ 13 - Χίγκινς 11) ήταν πολύτιμοι, στον περίπατο (74-56) των γηπεδούχων απέναντι στην Αρμάνι.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-29, 61-41, 74-56