EuroLeague Day 5: «Παρέλαση» Σκαριόλο στη Μαδρίτη - «Σόου» Πάντερ στο Βελιγράδι! (video)

Πράξη... πρώτη για την 5η αγωνιστική της EuroLeague, με την Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς και του Σέρτζιο Σκαριόλο (που γνώρισε την αποθέωση από τους Ισπανούς), να πετυχαίνει τεράστια νίκη μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ (95-92). Την ίδια ώρα ο Κέβιν Πάντερ έκανε μπασκετικά... όργια και οδήγησε την Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς στη 2η συνεχόμενη νίκη της (87-76 την Ζαλγκίρις), ενώ η Βαλένθια κέρδισε εύκολα την Άλμπα στην Ισπανία (87-73).

Ρεάλ Μαδρίτης - Βίρτους Μπολόνια 92-95

Ο Σέρτζιο Σκαριόλο αποθεώθηκε από τους Ισπανούς στην Μαδρίτη, που του... χρώσταγαν μια ζεστή υποδοχή, μετά την κατάκτηση του EuroBasket 2022 με την Εθνική της πατρίδας τους, αλλά στο τέλος τους... πλήγωσε, φεύγοντας με ένα τεράστιο διπλό (92-95), με τη Βίρτους να δείχνει ικανή φέτος για μεγάλα πράγματα!
Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και ευτύχησε να προηγηθεί μέχρι και με διψήφια διαφορά στις αρχές της 2ης περιόδου (30-20 στο 11'), όμως οι Ιταλοί δεν τα παράτησαν, καθώς στο 2ο ημίχρονο ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν αυτοί το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και το +8 (57-65) μέσα στη Μαδρίτη! Μάλιστα στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο έτρεξαν ένα επιμέρους 3-16 για να μετατρέψουν το 64-66 σε 67-82 και να «αγκαλιάσουν» τη νίκη! Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και μείωσαν μέχρι τους 2 πόντους (91-93 στο 40'), όμως οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βολές και έφυγαν με μια τεράστια νίκη από την Ισπανία για να ανέβουν στο 2-3 και να «πιάσουν» τους αντιπάλους τους! Κορυφαίοι για τους νικητές ο Ισμαέλ Μπακό με 16 πόντους σε κρίσιμα σημεία και ο... μαέστρος Μίλος Τεόντοσιτς με 14 πόντους, 4 ασίστ και ψύχραιμες αποφάσεις στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-41, 64-68, 92-95

Ρεάλ Μαδρίτης: Αμπάλδε, Χάνγκα, Χεζόνια 15, Ροντρίγκεζ, Ντεκ 28, Πουαριέ 4, Κορνελί 9, Ταβάρες 13, Γιουλ, Γιαμπουσέλ 7, Ντζάι, Μουσά 13

Βίρτους Μπολόνια: Κορντινιέ 12, Παγιόλα 2, Μπακό 16, Ζαιτέ 12, Λούντμπεργκ 18, Χάκετ 7, Μίκι 6, Ουίμς 3, Οτζελέγε 5, Τεόντοσιτς 14

Παρτιζάν - Ζαλγκίρις Κάουνας 87-76

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέτυχε τη 2η συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση (2-3), καθώς μετά την Βίρτους Μπολόνια, ούτε η Ζαλγκίρις μπόρεσε να σταθεί... όρθια στο Βελιγράδι. Οι Σέρβοι είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον αρχηγό τους και πρώην παίκτη ΑΕΚ και Ολυμπιακού, Κέβιν Πάντερ ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους σε λιγότερο από 20 λεπτά (συγκεκριμένα 19:28!) και «κουβάλησε» επιθετικά την ομάδα του στη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή και το κράτησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας μάλιστα να προηγηθούν και με +12 στις αρχές του 2ου ημιχρόνου (49-37 στο 23').

Οι Λιθουανοί με κορυφαίο τον Έβανς (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), έκαναν την... αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 54-54 και σε 60-60 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά μέχρι εκεί... Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έμειναν ψύχραιμοι, βρήκαν στο τέλος τις λύσεις, με τον Έξουμ να πετυχαίνει 4/4 βολές για να ανεβάσει τη διαφορά στο +8, δύο λεπτά πριν το τέλος και έφτασαν σχετικά άνετα σε μια σημαντική νίκη, «πιάνοντας» τους αντιπάλους τους στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-36, 60-57, 87-76

Παρτιζάν Βελιγραδίου: Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 10, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 26, Παπαπέτρου 4, Έξουμ 11, Νάναλι 10, Λεσόρ 10, Τριφούνοβιτς 3, Άντζουσιτς 8, Μαντάρ 5

Ζαλγκίρις Κάουνας: Έβανς 16, Λεκάβιτσιους 8, Χέις 7, Καλνιέτις, Σμιτς 11, Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 10, Ντίμσα, Κάβανο 8, Μπουτκεβίτσιους 7

Βαλένθια - Άλμπα Βερολίνου 87-73

Μόλις για ένα δεκάλεπτο μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση στην Βαλένθια η Άλμπα, με τους Βερολινέζους να κυνηγάνε στο σκορ καθ' όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν σε διψήφιες διαφορές από το 2ο δεκάλεπτο (35-24 στο 14'), διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Στο 2ο ημίχρονο μάλιστα οι παίκτες του Άλεξ Μουμπρού ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και το +17 και στη συνέχεια δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, παρά το σερί 8-0 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι στις αρχές της 4ης περιόδου, για να μειώσουν στους 9. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κρις Τζόουνς με 20 πόντους και 8 ασίστ και Ντούμπλιεβιτς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς Άλμπα προσπάθησε πολύ ο «διπλός» Κριστ Κουμάντζε με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-39, 72-55, 87-73

Βαλένθια: Κλαβέρ 7, Πουέρτο 6, Πρέπελιτς 3, Πρατίγια 2, Ουέμπ 3, Αροστέγκι 7, Τζόουνς 20, Φαν Ρόσομ 6, Ράντεμπο 5, Ντούμπλιεβιτς 16, Χιμένεθ, Αλεξάντερ 12

Άλμπα Βερολίνου: Πρόσιντα 9, Μαχόβσκι, Ντελόου 6, Βέτζελ 2, Σούλτε, Ολίντε 15, Κουμάντζε 15, Ρεπιέκ, Σίκμα 5, Λάμερς 9, Μπλατ 6, Ζούσμαν 6
Δείτε την βαθμολογία της EuroLeague ΕΔΩ.