Λούμπλιν - Παναθηναϊκός 51-38: Ευρωπαϊκή πρεμιέρα με το δεξί για τα κορίτσια της Καπογιάννη

Άνετη απόδραση του Παναθηναϊκού από την Πολωνία, καθώς επικράτησε της Λούμπλιν με σκορ 51-38, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Eurocup γυναικών.

Για ένα μόνο δεκάλεπτο (11-9) διήρκησε η αγωνία για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, των οποίων οι αθλήτριες πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα +13. Μόλις 15 πόντους σκόραραν οι γηπεδούχες στο πρώτο ημίχρονο γεγονός που τις καταδίκασε στην ήττα.

Με την έλευση της τρίτης περιόδου κατόρθωσαν να μειώσουν ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (28-20), αλλά ένα ξέσπασμα των Ριντ και Αλεξανδρή οδήγησε σε σερί 8-0 και εκτόξευσε ξανά την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα.

Παναθηναϊκός: Αλεξανδρή 10, Παυλοπούλου 9, Πότερ 4, Ριντ 21, Σωτηρίου 2, Μπουντούρη 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα 3, Θεοδωρομανωλάκη