Περιστέρι – ΑΕΚ 80-84: Δικέφαλη πτήση μετ’ επεισοδίων! (video)

Τις προθέσεις της ότι επιστρέφει σε πρωταγωνιστικό ρόλο στην Α1 επιβεβαίωσε με μία μεγάλη νίκη στο Περιστέρι η ΑΕΚ που πήρε σπουδαία νίκη με 84-80 σε ένα ματς που εξωαγωνιστικά στιγματίστηκε από την επίθεση οπαδών του Περιστερίου σε φίλους της ΑΕΚ στα επίσημα!

Η προσωπικότητα και εμπειρία του Φρεζίερ και η εξυπνάδα του Ουίλιαμς που πέτυχαν τα δύο πλέον καθοριστικά καλάθια του αγώνα στο τελευταίο λεπτό ήταν αυτά που καθόρισαν τον νικητή στο Περιστέρι. Με τις δύο ομάδες ισόπαλες 78-78 1’23’’ πριν το φινάλε ο Ουίλιαμς με 2 βολές και ο Φρεζίερ με τζαμπ-σουτ στα 51’’ έδωσαν αέρα 4 πόντων στην ΑΕΚ (78-82) με το Περιστέρι να αστοχεί σε διαδοχικά σουτ των Ντένμον και Φρανσίσκο. Ο Ουίλιαμς, δε, πολύ έξυπνα με ατομική ενέργεια έκανε το 80-84 στα 24’’ με το λάθος του Μωραϊτη αμέσως μετά να «σφραγίζει» την κιτρινόμαυρη νίκη.

Το ματς ήταν πολύ καλό ποιοτικά παρά την ένταση και τα πολλά φάουλ και από τις δύο πλευρές με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ ήταν πιο ουσιαστική στο ξεκίνημα (20-9 στο 9’) με τον ΜακΓκριφ αλλά το Περιστέρι παρότι δεν είχε παιχνίδι ρακέτας επέστρεψε (23-24) και έμεινε κοντά στο ημίχρονο (37-40) με τους Ντένμον και Φρανσίσκο.

Όταν οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους στην 3η περίοδο εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της ΑΕΚ που μέχρι το 28’ είχε 0/9 τρίποντα, όχι μόνο προσπέρασε 45-43 στο 23’ αλλά ξέφυγε και με 9 (57-48 στο 27’24’’). Τα πρώτα τρίποντα Φρεζίερ και Περσίδη ξεκόλλησαν την Ένωση και της έδωσαν ψυχολογία να επιστρέψει μειώνοντας 66-63 και προσπερνώντας 68-71 με τον Μίτσελ και τον Φρεζίερ για να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84