Κολοσσός Ρόδου - Προμηθέας Πάτρας 69-67: Πρώτη νίκη για τους Ροδίτες, δια χειρός... Τιγκ! (video)

Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε την πρώτη νίκη του στην φετινή Basket League, καθώς επικράτησε του Προμηθέα (69-67) που έπεσε στο 2-1, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Σταρκς (22 πόντοι, 4 ασίστ) και το «buzzer beater» του Μαρκίς Τιγκ
Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε μια μεγάλη νίκη (την 1η του για φέτος) με ανατροπή επί του Προμηθέα, καθώς επέστρεψε από το -12 και στο τέλος ο Τιγκ με το σκορ ισόπαλο, πήρε την ευθύνη και δικαιώθηκε κάνοντας το 69-67 ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του!

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπάινουν καλύτερα και να προηγούνται στο 1ο δεκάλεπτο, όμως ο Προμηθέας, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, έκανε ένα επιμέρους 5-18 για να μετατρέψει το 19-18 στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, σε 24-36 (+12), λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Με τον Γιανγκ να είναι για ακόμα μια φορά φέτος απολαυστικός, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μια διαφορά λίγο κάτω από τους 10 πόντους και στο 2ο ημίχρονο. Ο Κολοσσός όμως δεν τα παράτησε, με τους παίκτες του να βγάζουν πάθος στο παρκέ και κυρίως τους Σταρκς, Μορέιρα και Γιαννόπουλο, κατάφερε να επιστρέψει και να μπει στο τελευταίο, κρισιμότερο δεκάλεπτο, προηγούμενος με +1 (53-52 στο 31'). Οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-0, ξέφυγαν και πάλι, όμως οι Ροδίτες παρά το ότι έχασαν τον Γιαννόπουλο με 5 φάουλ, με τον Σταρκς να είναι εκπληκτικός, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και πάλι (67-67), 40'' πριν το τέλος.

Ο Προμηθέας σπατάλησε την τελευταία του επίθεση, υποπίπτοντας σε παράβαση 24'' και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μαρκίς Τιγκ με ένα πολύ δύσκολο lay-up πάνω στην άμυνα του Γιανγκ, σκόραρε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 69-67!