EuroLeague Day 4: Αυτοκτονία Μπάγερν, έκανε σεφτέ ο Ομπράντοβιτς, θρίαμβος της Ζαλγκίρις (video)

Γεμάτη συγκινήσεις η  πρώτης μέρα της τέταρτης αγωνιστικής της Euroleague, με την Ζαλγκίρις να σοκάρει την Μπαρτσελόνα (73-72), την Παρτιζάν να σημειώνει την πρώτη της νίκη με επίδειξη δύναμης απέναντι στην Βίρτους (90-62) και την Αρμάνι να αποδρά από το Μόναχο σε ματσάρα με την ομώνυμη Μπάγερν (81-83).

Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 73-72

Η Ζαλγκίρις πλήγωσε τους δικούς της Γιασικεβίτσιους και Γιοκουμπάιτις, υποχρεώνοντας του στην δεύτερη ήττα στην διοργάνωση μετά τον Ολυμπιακό. Κορυφαίος ο Έβανς των 18 π., ο οποίος είχε άξιους συμπαραστάτες τους Σμιτς και Εντγκάρας των 15. Μοιραίος κρίθηκε για την Μπαρτσελόνα ο Σατοράνσκι.

Χέρι με χέρι πήγαιναν οι δύο μονομάχοι στην πρώτη περίοδο, με τον καυτό Εντγκάρας να σημειώνει επτά πόντους, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Μπραζντέικις και Σμιτς, οι οποίοι εκτόξευσαν την διαφορά των γηπεδούχων στο +6. Ωστόσο, λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου, δύο διαδοχικά καλάθια των Κάλινιτς και Γιοκουμπάιτις έστειλαν την αναμέτρηση στον πόντο. Ακολούθησε ένα δίλεπτο κρεσέντο των Λιθουανών (5'08'' - 3'18''), όπου έτρεξαν σερί 11-2 και εκτόξευσαν την προβάδισμα τους στο +9.

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε τους «μπλαουγκράνα» να βγάζουν αντίδραση, με απόλυτο πρωταγωνιστή των Χίγκινς. Παρότι η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εκτοξεύοντας την απόσταση στο +11, ακολούθησε σόου του 33χρονου γκαρντ, ο οποίος με δέκα διαδοχικούς πόντους, κατέβασε μόνος του την διαφορά στο -1.

Εν τέλει η έλευση της τελευταίας περιόδου, έφερε θρίλερ στην αναμέτρηση. Παρότι οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν με καλάθια των Ντίμσα και ΈΒανς να πάρουν κεφάλι στο +6, τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Γιαν Βέσελι έβαλαν ξανά την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι. Ένα τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους (00'24'' πριν την λήξη) κρίθηκε καθοριστικό, καθώς ξαναέβαλε την ομάδα του μπροστά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ξαναμείωσαν με εύστοχες βολές του Λαπροβίτολα (0'14''). Ακολούθησε ολέθριο λάθος του Έβανς που έδωσε την κατοχή στους Καταλανούς, αλλά ένα ο Σατοράνσκι κόλλησε και είδε την μπάλα να μένει στα χέρια του δίχως να εκδηλώσει σουτ για την νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 55-56, 73-72

ZΑΛΓΚΙΡΙΣ: Έβανς 18, Λεκάβιτσιους 2, Χέις 2, Σμιτς 15, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 6, Ντίμσα 6, Κάβανο, Μπουτκέβιτσιους 5, Ουλάνοβας 15
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 4, Παουλί, Σάνλι 8, Βέσελι 12, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 10, Λαπροβίτολα 8, Αμπρίνες 2, Χίγκινς 10, Τόμπι 4, Γιοκουμπάιτις 10

Φενερμπαχτσέ - Βαλένθια 79-77

Συνεχίζει ακάθεκτο το τρένο του Δημήτρη Ιτούδη, όπου με σύμμαχο τον εξαιρετικό Σκοτ Ουίλμπεκιν (20 π.), αλλά και τους Μότλεϊ - Ντέιβιτς (16 και 17 αντίστοιχα), κατάφερε να κάμψει και το εμπόδιο της Βαλένθια. Οι νυχτερίδες πήραν  από νωρίς κεφάλι στο παιχνίδι, με τον Ντούμπλιεβιτς και μετέπειτα τον Κάιλ Αλεξάντερ να σημειώνουν διαδοχικά καλάθια και να εκτοξεύουν την διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου ακόμη και στο +9. Η θετική εικόνα των Ισπανών διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο, όπου έδειχναν ικανοί για να κάνουν την ζημιά.

Ωστόσο η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε τους γηπεδούχους βελτιωμένους αμυντικά και με έναν εξαιρετικό Ουίλμπεκιν (10 π. στην τρίτη περίοδο), κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα ενός καλαθιού.  Παρά το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειχναν να κρατούν τη νίκη, ένα γκολ - φάουλ του Ντούμπλιεβιτς (00'8'' για την λήξη), μείωσε την απόσταση στους τρεις (78-75), ενώ ένα λάθος των Τούρκων έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους για να κλέψουν το ματς. Με το σκορ να βρίσκεται στον πόντο, ο Πρέπελιτς ευστόχησε σε 1/2 βολές (00'3'') και ο Αροθτέγκι προσπάθησε να πραγματοποιήσει το ανέλπιστο. Σουτ από το κέντρο στο οποίο δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, με αποτέλεσμα η αξιόμαχη Βαλένθια να ηττηθεί στην Πόλη.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ:
Μότλεϊ 16, Μπιρσέν. Χαζέρ, Ουίλμπεκιν 20, Έντουαρντς 2, Χέις-Ντέιβις 17, Πίερ 2, Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 10, Μπούκερ 2, Καλάθης 8
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 5, Κλαβέρ 7, Πουέρτο 7, Πρέπελιτς 4, Πραντίγια 3, Λόπεζ-Αροστέγκι 5, Τζόουνς 16, Φαν Ρόσομ 10, Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 13, Αλεξάντερ 5

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βιλερμπάν 88-69

Χαμόγελα για την ομάδα του λαού η οποία όπως η Φενέρ έτσι και αυτή έκανε το 2/2 στην έδρα της. Με ηγέτη τον Ισπανό διεθνή Λορέντζο Μπράουν των 17 πόντων, επικράτησε άνετα επί της Βιλερμπάν, η οποία είχε ως σημείο αναφοράς τον Ντε Κολό (15 π.). Οι Γάλλοι ήταν ανταγωνιστικοί μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατόρθωσαν να πάρουν διαφορά στο +6.

Το πρόσωπο των γηπεδούχων άλλαξε άρδην και στην τρίτη πρίοδο μπήκαν τα θεμέλια για τη νίκη, όταν έπειτα από καλάθια των Κόλσον και Μπράουν έτρεξαν σερί 26-11, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 16 πόντων. Έτσι το φινάλε εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, για να ακολουθήσει το τελικό 88-69.
Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69

ΜΑΚΑΜΠΙ: Άνταμς 3, Μπράουν 17, Μπάλντγουιν 12, Μάρτιν 4, Μένκο 3, Σόρκιν 8, ΝτιΜπαρτολομέο 6, Κοέν, Χόλινς 2, Πόιθρες 8, Νίμπο 12, Κόλσον 12
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 7, Πολάιτ 7, Νουά 3, Λακόμπ, Λοβέρν 8, Ντιό, Ντε Κολό 15, Φαλ 11, Λάιτι 7, Ομπασοχάν 11, Πονς

Παρτιζάν - Βίρτους Μπολόνια 90-62

Πρώτη νίκη της Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς απέναντι στην Βίρτους του άποντου Μίλος Τεόντοσιτς, της οποία επιβλήθηκε με σκορ 90-62. Για 17 λεπτά αγωνίστηκε ο Παπαπέτρου που πέτυχε ένα καλάθι, αλλά είδε την ομάδα του να πετυχαίνει την πρώτη της επικράτηση από την επιστροφή της στην Euroleague και έπειτα.
Σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν απειλήθηκαν οι Σέρβοι, οι οποίοι δημιούργησαν διαφορά 16 πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο. Με πρωταγωνιστή των Νάναλι τον 20 π., αλλά και τους Άντζουσιτς Λεζόρ (από 14 αμφότεροι), κατόρθωσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο την διαφορά και εν τέλει να πετύχει 90, απέναντι στην απογοητευτική ομάδα των Ιταλών.
Τα δεκάλεπτα: 27-11, 51-32, 69-47, 90-62

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Βούκτσεβιτς 8, ΛεΝτέι 4, Κοπρίβιτσα 4, Πάντερ 10, Παπαπέτρου 2, Έξουμ 3, Νάναλι 20, Λεσόρ 14, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 14, Μαντάρ 11
ΒΙΡΤΟΥΣ: Κορντινιέ 3, Μάνιον 4, Μπελινέλι 3, Παγιόλα 5, Μπακό 11, Ζαιτέ 6, Λούντμπεργκ 4, Χάκετ 5, Μίκι 5, Ουίμς 10, Ογελέγε 6, Τεόντοσιτς

Μπάγερν Μονάχου - Αρμάνι Μιλάνο 81-83

Aπίθανο παιχνίδι στην Βαυαρία, όπου η Αρμάνι απέδρασε με τη νίκη, από μία δραματική αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι πέραν του ότι δεν κατόρθωσαν να υπερασπιστούν την έδρα τους, είδαν τους Χάντερ και Ομπστ να αποχωρούν τραυματίες, ενώ για τους Ιταλούς, ενοχλήσεις ένιωσε ο Σιλντς.
Ανώτερη η ομάδα του Τρινκέρι στο πρώτο ημίχρονο, όπου έφτασε να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους (40-26). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και αντεπιτέθηκαν στην τελευταία περίοδο, με τους Μέλι και Πάνγκος να τους δίνουν προβάδισμα 77-76. Ακολούθησε τρίποντο του Λούτσιτς και ισοφάριση από τον Χάινς με βολές (00'45'' για την λήξη).

Το ροντέο συνεχίστηκε με τον Ουίνστον να δίνει προβάδισμα 81-79, βλέποντας τον Μπαρόν να σκοράρει τεράστιο τρίποντο για το 81-82. Στην τελευταία επίθεση (00'3'') ο Ουίλερ Μπαμπ είχε την ευκαιρία να κρατήσει την Μπάγερν ζωντανή, αλλά αποδείχθηκε μοιραίος με δύο χαμένες βολές!

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-37, 66-63, 81-83

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 5, Ουόλντεν 3, Ουίνστον 20, Χάντερ 4, Γιάραμαζ 10, Λούτσιτς 9, Ομπστ 12, Τσίπσερ 13, Βίμπεργκ 3, Γκιλέσπι 2
ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 14, Τόμας 9, Πάνγκος 13, Τονούτ 3, Μέλι 17, Μπάρον 9, Χολ 2, Σιλντς 4, Χάινς 10, Φόιχτμαν 2