Euroleague Day 3: Η Βαλένθια «τιμώρησε» την Εφές σε ματς… ροντέο - Ανατροπές από Μακάμπι και Μιλάνο! (video)

Πολύ σπουδαία εμφάνιση από την Βαλένθια, η οποία έκανε την έκπληξη στο Βόσπορο και υποχρέωσε την πρωταθλήτρια Εφές σε δεύτερη ήττα. Ο Μπραζντέικις βγήκε μπροστά όταν η μπάλα… έκαιγε και χάρισε τη νίκη στη Ζαλγκίρις. Άνετες νίκες για Μπαρτσελόνα και Φενέρμπαχτσε, μεγάλη ανατροπή για τη Μακάμπι στην τελευταία περίοδο, «τρόμαξε» να κερδίσει η Παρτιζάν.

Εφές Ανατολού – Βαλένθια 91-92

Τρίτη και «φαρμακερή» για τη Βαλένθια, η οποία μπορεί να μην κατάφερε να κάνει… σεφτέ στην έδρα της αλλά το πέτυχε στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην πρωταθλήτρια, Εφές, με κορυφαίο τον Ντούμπλιεβιτς (20π). Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Τούρκος να έχουν το προβάδισμα στο 38’ (84-83). Πέντε αναπάντητοι πόντοι όμως από Αροστέγκι και Φαν Ρόσομ έβαλαν μπροστά τους Ισπανούς (88-84, 1:09). Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Μπουμπουά έβαλε ξανά σε θέση... οδηγού την αρμάδα του Αταμάν (91-90, 39:45’’), ωστόσο ο Τζόουνς με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές, έδωσε το νίκη στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι έιχαν την ευκαιρία στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα να σώσουν την παρτίδα ωστόσο το λάθος του Κλάιμπερν στην επαναφορά, κόστισε.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92

ΕΦΕΣ: Μπομπουά 5, Μπαλμπάι, Μπράιαντ 10, Κλάιμπερν 18, Τουντνσέρ, Πλάις 9, Μίτσιτς 22, Μ’Μπαγέ 7, Πολονάρα 6, Ζίζιτς 8, Ντάνστονν 6

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 5, Κλαβέρ 12, Πουέρτο 3, Πρέπελιτς 5, Πραντίγια 6, Λόπες-Αροστέγκι 6, Τζόουνς 15, Φαν Ρόσομ 12, Ράντεμπο 3, Ντούμπλιεβιτς 20, Αλεξάντερ 6

Ζαλγκίρις Κάουνας - Βίρτους Μπολόνια 68-65

Σε μια βραδιά συγκίνησης στην Zalgrio Arena, λόγω της απόσυρσης της φανέλας του εμβληματικού αρχηγού, Παούλιος Γιανκούνας, η Ζαλγκίρις έδωσε άλλον έναν ακόμα λόγο στους φιλάθλους της να χαρούν. Ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν εύκολα, κάθε άλλο μάλιστα. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη κιόλας με 12 (22-34). Στην τρίτη περίοδο οι Λιθουανοί «έκλεισαν τη διαφορά», φέρνοντας μάλιστα στο 30', το ματς στην ισοπαλία. Οι Ιταλοί ήθελαν να ντουμπλάρουν τις νίκες τους και ήταν κοντά στο να το πετύχουν (65-60, 37:30'), όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Μπραζντέκις. Ο 23χρονος γκαρντ με 6 από τους τελευταίους οκτώ πόντους της Ζάλγκιρις, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους 13'' πριν το φινάλε. Ακόμα και εκεί όμως θα μπορούση η Βίρτους να φύγει με το «διπλό», όμως το λάθος του Μίλος Τεόντοσιτς στα 8'' ήταν μοιραίο.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Έβανς 9, Λεκάβιτσιους 5, Χέις 6, Σμιτς 13, Μπιρούτις 5, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 14, Ντίμσα 4, Κάβανο 5, Μπουτκεβίτσιους 1, Ουλάνοβας 6

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Κορντινιέ 4, Μάνιον, Μπελινέλι, Παγιόλα, Μπακό, Ζαιτέ 9, Λούντμπεργκ 7, Χάκετ 6, Μίκι 9, Ουίμς 15, Ογελέγε 8, Τεόντοσιτς 7

Φενέρμπαχτσε - Βιλερμπάν 84-63
Δεν επεφύλλασε η βραδιά δεύτερη έκπληξη στην Κωνσταντινούπολη, μιας και η Φενέρμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη και του Στέφανου Δέδα, «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 3/3. Μέχρι το ημίχρονο, η Βιλερμπάν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική (42-36), όμως στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι, με κορυφαίο τον πρώτο σκόρερ του ματς, Κάρσεν Έντουαρντς, «καθάρισαν τη μπουγάδα» και συνεχίζουν αήττητοι στη διοργάνωση.

Παραλίγο double-double για τον θετικότατο Νικ Καλάθη, ο οποίος μέτρησε 11 πόντους, 3 ριμπ. και μοίρασε άλλες οκτώ ασίστ. Πάλευε μόνους του ο Φαλ για τους Γάλλους, έμεινε στους 10 ο Ντε Κολό.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 13, Μπιρσέν 6, Χαζέρ 3, Ουίλμπεκιν 15, Έντουαρντς 19, Μαμούτολου, Χέις-Ντέιβις, Πίερ 5, Τζεκίρι 5, Γκούντουριτς 7, Μπούκερ, Καλάθης 11

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 6, Πολάιτ, Νουά 2, Καουντί, Λακόμπ 4, Λοβέρν 8, Ντιό, Ντε Κολό 10,

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μονακό 78-70

Άλλη μία ματσάρα είχε το πρόγραμμα της πρώτης μέρας της τρίτης αγωνιστικής με τηνα κερδίζει στα... σημεία την αυτοκαταστροφική Μονακό, η οποία έπεσε στο 2-1. Η «ομάδα του λαού» βρισκόταν να κυνηγά και στις τρεις πρώτες περιόδους την αντίπαλό της, ακόμα και σε διψήφιες διαφορές (49-59, 29:27''). Ό,τι έχτιζε όμως η ομάδα από το Πριγκιπάτο, το «διέλυσε» στο τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο, ούσα πολύ άστοχη (5 πόντους σε 7 λεπτά). 33'' πριν το φινάλε, ο Ντιαλό έκανε 0/2 από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και δεν έδωσε τη δυαντότητα στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν με περισσότερες πιθανότητες την τρίτη τους νίκη. Κορυφαίος για τους Ισραηλινούς ο πρώην «ερυθρόλευκος» Μπόλντγουιν, τα... έσπασε από τα 6,75 ο Τζέιμς (0/8).

ΜΑΚΑΜΠΙ: Άνταμς 2, Μπράουν 13, Μπάλντγουιν 21, Μάρτιν 9, Μένκο, Σόρκιν 10, ΝτιΜπαρτολομέο 6, Χόλινς 5, Πόιθρες 4, Νίμπο, Κόλσον 8

ΜΟΝΑΚΟ: Μπράουν 7, Οκόμπο 9, Λόιντ 21,Μπλόσομγκειμ 6, Ντιάλο 8, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 2, Στραζέλ, Χολ 2, Τζέιμς 15.

Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα 73-84
Σε ανοδική πορεία βρίσκονται οι Καταλανοί μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό στο «σπίτι» τους, κερδίζοντας εύκολα μια ομάδα που πέρυσι τους έβγαλε το... λάδι για να την αποκλείσουν στα νοκ-αουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ηταν κοντά στο σκορ, με τον Άλεξ Αμπρίνες να κρατάει ζωντανούς τους «Μπλαουγκράνα» με 4/4 τρίποντα. Και όταν δεν παίρνεις διαφορά από τη Μπαρτσελόνα όταν στο επιτρέπει, συνήθως την «πατάς». Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με κορυφαίους τους Βέσελι και Λαπροβίτολα, δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στο δεύτερο ημίχρονο και άφησαν τους Βαυαρούς στο 0/3.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 8, Ουόλντεν 8, Ουίνστον 11, Χάντερ 5, Γιάραμαζ 8, Λούτσιτς 8, Τζορτζ, Ομπστ 5, Τσίπσερ, Βίμπεργκ, Ρούμπιτ 19, Γκιλέσπι 1

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 4, Παουλί, Σάνλι 9, Βέσελι 14, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 7, Λαπροβίτολα 14, Αμπρίνες 14, Χίγκινς 3, Τόμπι 5, Γιοκουμπάιτις 7, Νάτζι

Παρτιζάν - Αρμάνι Μιλάνο 75-80
Οκτώ χρόνια πέρασαν (2014-15) για το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της Παρτιζάν στην Ευρωλίγκα και καταλαβαίνετε το πανδιαμόνιο που επικρατούσε στη Stark Arena, την οποία κατέκλυσαν 20χιλιάδες φίλοι της ομάδας. Όμως ούτε τώρα είχε έρθει η ώρα να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στη διαργάνωση, αν και έφτασαν μια «ανάσα» απ΄αυτή.

Ο ενθουασιασμός και η ώθηση του κόσμου «έδωσαν φτερά» στους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην αρχή του αγώνα παίρνοντας διψήφια διαφορά ήδη από την πρώτη περίοδο (27-17). Οι έμπειροι και πεπειραμένοι Ιταλοί όμως αντέδρασαν και μέ ένα επιμέρους 21-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, προσπέρασαν με 62-61. Να σημειωθεί εδώ, πως μόνο ο Ζακ Λεντέι βρήκε στόχο σε ολόκληρη την περίοδο, σημειώνοντας όλους τους πόντους της ομάδας του.

Ο Έξουμ πήρε το τα ηνία της επίθεσης της Παρτιζάν στις αρχές της τέταρτης περιόδου και με ένα σερί 10-0, έκανε το 71-62. Κάπου εκεί όμως ήρθε και το μπλακ-αουτ. Στα εναπομείναντα σχεδόν 7 λεπτά, οι γηπεδούχοι σκόραραν όλους κι όλους 4 πόντους και κάπως έτσι η ομάδα του Μεσίνα, με έναν σπουδαίο Σέιβον Σιλντς (25π.), απέδρασαν από το καμίνι του Βελιγραδίου.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 23, Πάντερ 7, Παπαπέτρου 5, Έξουμ 7, Νάναλι 2, Λεσόρ 12, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 9, Μαντάρ 10

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 15, Τόμας 3, Πάνγκος 12, Τονούτ 3, Μέλι 7, Μπάρον 10, Χολ, Σιλντς 25, Χάιςν, Φόιχτμαν 5