Περιστέρι - ΠΑΟΚ 85-77: Ο Ντένμον «ντύθηκε»... Σπανούλης στο ντεμπούτο του προπονητή του στην Basket League (video)

Μεγάλο ντέρμπι στο Περιστέρι, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, στο ντεμπούτο του Λαρισαίου κόουτς στην Basket League, να επικρατεί του ΠΑΟΚ με 85-77, με τον Μάρκους Ντένμον να κάνει εκπληκτική εμφάνιση.
Νικηφόρο ντεμπούτο για το Περιστέρι και τον κόουτς Βασίλη Σπανούλη και στην Basket League, μετά από αυτό στο Basketball Champions League, καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 85-77 σε ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό και παρακολούθησαν δια ζώσης ο Θοδωρής Παπαλουκάς, ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, έβγαλαν ενέργεια και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με +8 στο 1ο ημίχρονο (21-13 στο 11'), διατηρώντας σταθερά μια διαφορά λίγο κάτω από τους 10 πόντους. Στο 2ο μέρος όμως οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου να προηγηθούν, παίρνοντας «κεφάλι», λίγο πριν την τελική ευθεία του αγώνα, με τους Φράνκε και Χαντς να είναι εκπληκτικοί.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς αν και ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μια μικρή διαφορά καθ' όλη τη διάρκεια του 4ου δεκαλέπτου, το Περιστέρι δεν τον άφηνε να ξεφύγει, με τη μέγιστη διαφορά για τους φιλοξενούμενους να φτάνει στο +4! Στο τελευταίο λεπτό το Περιστέρι μπήκε με προβάδισμα ενός πόντου (74-73) και ο Φρανσίσκο με προσωπική ενέργεια και lay up το ανέβασε στους 3, ενώ ο κορυφαίος του αγώνα, Ντένμον (23 πόντοι, 4 ασίστ) στην επόμενη φάση έκοψε ψηλά τον Χαντς

Στο «γαϊτανάκι» βολών που ακολούθησε και επιθέσεων που ακολούθησε, το Περιστέρι ήταν εύστοχο και «ψύχραιμο» και έφτασε στην πρώτη του νίκη στη σεζόν, στην πρεμιέρα του για την Basket League.