Λαύριο - Προμηθέας Πάτρας 80-90: «Επαγγελματική» νίκη στην πρεμιέρα με φοβερό Κουλμπόκα (video)

Ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο, επικρατώντας με 90-80, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της φετινής Basket League. Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκαν οι Πατρινοί, που βρήκαν λύσεις από τους Αμερικανούς τους.

Το 1ο παιχνίδι για τη φετινή σεζόν της Basket League, βρήκε τον Προμηθέα νικητή στην έδρα του Λαυρίου με σκορ 90-80. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κάουαν (20 πόντοι) και ο «διπλός» Κουλμπόκα (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη που πάλεψε πολύ στις αρχές των δύο ημιχρόνων, ξεχώρισαν οι Φλαγκ (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Κόουλ (16 πόντοι, 8 ασίστ).

Το ματς

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και ευτύχησαν να προηγηθούν μέχρι και με +7 (26-19 στο 9’). Όμως στη συνέχεια ο Προμηθέας με μπροστάρηδες τους Κουλμπόκα και Σίμπσον πήρε τα ηνία και λίγο πριν την ανάπαυλα έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (43-54 στο 20’).

Το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε μέχρι και τους δύο πόντους (64-66 στο 28'), όμως η ομάδα του Μάκη Γιατρά, βρήκε τις λύσεις στο 4ο δεκάλεπτο για να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90