Liga Endesa: Κατοστάρα (103-89) της Μπασκόνια στην αντίπαλο του ΠΑΟΚ, Μάλαγα - Ήττα για την Μπέτις του Τσαλμπούρη

Η Μπασκόνια... τρόμαξε κόσμο στην πρώτη της παράσταση στην ACB, επικρατώντας της Μάλαγα με το άνετο 103-89, την ώρα που η Μπέτις του δικού μας Γιώργου Τσαλμπούρη έχανε στην έδρα της από την Βαλένθια

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον όμιλο του Basketball Champions League, Ουνικάχα Μάλαγα ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Μπασκόνια και ηττήθηκε τελικά 103-89 για την 1η αγωνιστική της Liga Endesa. Οι Βάσκοι μετά το 1ο δεκάλεπτο έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, παρά το ότι σε εκείνο το σημείο είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 35-22, με τη Μάλαγα να ξεκινάει με 7/9 τρίποντα.

Στη συνέχεια η Μπασκόνια ήταν καταιγιστική, τρέχοντας ένα επιμέρους 62-25 στις επόμενες δύο περιόδους, μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν τη νίκη. Κορυφαίους για τους νικητές ο Τόμπσον με 20 πόντους, 5 ασίστ και 3/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-35, 59-47, 84-60, 103-89

Η Βαλένθια ξεκίνησε... με το δεξί την πορεία της στην ACB επικρατώντας εκτός έδρας της Μπέτις με 83-78 για την 1η αγωνιστική. Ο... δικός μας, Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν θετικός, παρά την ήττα της ομάδας του, με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Τζόουνς ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 33-42, 57-67, 78-83