Αρμάνι Μιλάνο - Βίρτους Μπολόνια 64-72: Απουσίες, αστοχία, παράταση και ευκαιρία τίτλου

Μετά από 45' όχι και τόσο παραγωγικά αγωνιστικά λεπτά, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 72-64 (59-59 κ.ά) και προκρίθηκε στον τελικό του ιταλικού Supercoppa.
O ημιτελικός του Supercoppa της Ιταλίας ανάμεσα στην Αρμάνι Μιλάνο και τη Βίρτους Μπολόνια σίγουρα δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητες, λόγω των πολλών και σημαντικών απουσιών που είχαν οι δύο ομάδες, αλλά και λόγω της απίστευτης αστοχίας τους. Την νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, εκεί που περιμένει ήδη η Ντιναμό Σάσαρι (σσ. η οποία επικράτησε νωρίτερα της Τορτόνα με το οριακό 84-83) πήρε το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο, κερδίζοντας με 72-64 (59-59 κ.ά), έπειτα από 45 αγωνιστικά λεπτά.

Η Βίρτους ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο και έδειχνε να έχει «κλειδώσει» την νίκη, όμως 2" πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Μπίλι Μπάρον κέρδισε τρεις βολές (ενώ το φάουλ είχε γίνει χαμηλά και όχι στην προσπάθεια για σουτ) και ο Σέρτζιο Σκαριόλο χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Αμερικανανός γκαρντ της Αρμάνι έκανε το 3/4 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί η Μπολόνια πέτυχε 9 αναπάντητους πόντους μέχρι το 44', εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Σέμι Οτζελέγε (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Τζόρνταν Μίκι (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τη Βίρτους, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ετόρε Μεσίνα ήταν ο Ντέβον Χολ με 19 πόντους.

Μιλώντας για απουσίες, να σημειώσουμε ότι η μεν Αρμάνι παρατάχθηκε χωρίς τους Κέβιν Πάνγκος, Σαβόν Σιλντς, Γιοχάνες Φόγκτμαν και Τζίτζι Ντατόμε. Η δε Βίρτους δεν είχε στη διάθεσή της τους Τόκο Σενγκέλια, Μίλος Τεόντοσιτς, Ντάνιελ Χάκετ, Μοχαμαντού Τζαϊτέ και Αουντού Αμπάς

Σε ό,τι αφορά τα πολύ χαμηλά ευστοχίας των δύο αντιμαχόμενων να τονίσουμε ότι οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 21/48 δίποντα (44%), 3/13 τρίπονα (23%), 21/29 βολές (72%), την ώρα που οι ηττημένοι αντίστοιχα είχαν 12/30 δίποντα (40%), 7/30 τρίπονα (23%), 19/25 βολές (76%).

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 26-22, 38-36, 59-59 (κ.ά), 64-72