Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Καρδίτσα, νίκησε και τον ΠΑΟΚ (87-70), με... τρίποντη εκτέλεση!

Η εξαιρετική σε ακόμη ένα φιλικό, Καρδίτσα υπέταξε και τον ΠΑΟΚ (87-70) ευστοχώντας σε 18 τρίποντα και δείχνει ότι έρχεται στην Basket League για να κάνει... θόρυβο.
Φοβερή εμφάνιση σε ακόμη ένα φιλικό για την Καρδίτσα, που έστειλε και πάλι μηνύματα προς... πάσα κατεύθυνση, επικρατώντας επί του ασταθούς ΠΑΟΚ με 87-70 σε φιλική αναμέτρηση.

Μετά τον Παναθηναϊκό και ο ΠΑΟΚ υποτάχθηκε στις... ορέξεις των Θεσσαλών σε φιλικό προετοιμασίας, με την ομάδα του Γιάννη Μπουρούση να δείχνει πανέτοιμη για την συμμετοχή της στην Basket League

Οι Καρδιτσιώτες είχαν τρομερή ευστοχία πίσω από την γραμμή των 6,75, με τον Βαγγέλη Αγγέλου να βλέπει την ομάδα του να προηγείται με «double score» σκορ, πετυχαίνοντας 34 πόντους (34-17) στην πρώτη περίοδο! Μέχρι το ημίχρονο μάλιστα η Καρδίτσα είχε ευστοχήσει σε 11 τρίποντα (τελείωσε το ματς με 18!) ξεπερνώντας τους 50 πόντους (54-39).

Όσο κι αν προσπάθησαν οι Θεσσαλονικείς στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σε τρομερή κατάσταση κι έφτασαν στην άνετη νίκη, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τις 28/9 στην Πυλαία. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζέιμς Μπέιτμον με 23 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Boeheim 6 (2), Pridgett 6, Batemon 23 (4), Αθηναίου 9 (3), Καλαϊτζάκης, Hunter 17 (5), Delaurier 7, Τσούκας 8 (2), Αλεξιάδης, Κώττας 1, Gabrovsek 10 (2)

ΠΑΟΚ: Franke 10 (2), Darko-Kelly 11 (1), Riley 16 (1), Τσιακμάς 3 (1), Hands 3, Μαργαρίτης 5, Polley 4, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Renfro 8