Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Χάποελ Χολόν (88-77)

Έχοντας υπό τον έλεγχό του ρυθμό και σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε την πρωταθλήτρια Ισραήλ Χάποελ Χολόν στη Λευκωσία και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά Νεόφυτος Χανδριώτης όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι ερυθρόλευκοι που πήγαν στην Κύπρο δίχως τον τραυματία Κώστα Σλούκα (ωστικό οίδημα) στηρίχθηκαν στον εξαιρετικό Ταρίκ Μπλακ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και στο δίδυμο ΛαρεντζάκηςΦαλ μετά το 33ο λεπτό όταν μετέτρεψαν το εις βάρος τους -2 σε υπέρ τους +14 μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε ορεξάτη στο ματς και προηγήθηκε 13-2 στο 3ο λεπτό με άξονα τον Παπανικολάου. Απέναντι στην άμυνα ζώνης της Χάποελ είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και εύστοχα τρίποντα με αποτέλεσμα να κρατήσει το προβάδισμα (16-9, 19-14, 29-24) μέχρι το 16ο λεπτό όταν οι Ισραηλινοί με τα καλάθια των Τζόνσον και Κάτζι ισοφάρισαν σε 36-36.

Στην 3η περίοδο το δίδυμο Μπλακ (15 πόντοι σε 18 λεπτά συμμετοχής) και Πίτερς έδωσε αέρα 7 πόντων (45-38 στο 22ο λεπτό) στην ελληνική ομάδα που προηγήθηκε στη συνέχεια 55-51 και 65-59. Η Χάποελ όμως επέστρεψε και με καλάθια του Ράγκλαντ προσπέρασε 67-65 στο 33ο λεπτό!

Σε εκείνο το σημείο 7 πόντοι του Λαρεντζάκη και 5 του Φαλ βοήθησαν τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 23-7 στα επόμενα έξι λεπτά, να ξεφύγει 88-74 (με τρίποντο και βολές του Βεζένκοφ) και να «σφραγίσει» τη νίκη.

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 9, Παπανικολάου 10, Μπλακ 15, Πίτερς 4, ΜακΚίσικ 10, Κάνααν 6, Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 13, Φαλ 7, Βεζένκοφ 8, Μπολομπόι

Χάποελ Χολόν: Ράγκλαντ 13, Τζόνσον 8, Μπουρντιγιόν 6, Ντάλτον 9, Τζόουνς 10, Ντόουσον 6, Αμίρ, Κάτζι 16, Μισγκάβ 9