Άντεξε για τρια δεκάλεπτα ο Προμηθέας, αλλά λύγισε στο τέλος από την Μακάμπι!

Φιλική ήττα σημείωσε ο Προμηθέας Πάτρας, από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Δημήτρης Τόφαλος με σκορ 85-78!

Δυνατό τεστ, έδωσε ο Προμηθέας Πάτρας στο Δημήτρης Τόφαλος, ο οποίος αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Ισραήλ, Μακάμπι Τελ Αβιβ. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας, λίγες ημέρες πριν φιλοξενηθεί στο ΟΑΚΑ για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», έκανε το πέρασμα της από την Πάτρα και αντιμετώπισε το σύνολο του Μάκη Γιατρά, το οποίο στάθηκε επάξια στο παρκέ.

H «ομάδα του λαού» είχε το πάνω χέρι της αναμέτρησης, αλλά το παιχνίδι παρέμεινε σε κλειστά επίπεδα, Οι γηπεδούχοι, ενώ στο ημίχρονο βρίσκονταν 4 πόντους (36-32) πίσω στο σκορ, ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία (55-55).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος, ξεκίνησε από το… μηδέν, με τους σαφώς πιο έμπειρους Ισραηλινούς να επιβάλουν το ρυθμό τους και να κλείνουν το παιχνίδι στο +7 (85-78). Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πόιθρες με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 32-36, 55-55, 78-85.