ΑΠΟΕΛ – Άρης 74-102: Φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και έριξε «κατοστάρα» στην ομάδα του Σούμποτιτς!

Νικηφόρα πέρασε ο Άρης από την Κύπρο, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 102-74. Εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο για τους «κιτρινόμαυρους» που σκόραραν 61 πόντους.

Τι κι’ αν έπαιζε σε άλλη χώρα. Ο Άρης έχει τους πιστούς οπαδούς του σε όλα τα μήκη και ταπλάτη και αυτό φάνηκε και στο «Λευκόθεο». Οι Θεσσαλονικείς έδωσαν χαρά στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο, οι οποίοι αν και λίγοι δημιούργησαν μία όμορφη ατμόσφαιρα.

O ΑΠΟΕΛ του Λευτέρη Σούμποτιτς ξεκίνησε καλύτερο στο ματς (9-1), με τον Άρη να ισορροπεί και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ της ανάπαυλας (40-41) να φανερώνει και την εικόνα του ματς. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και κάνοντας ένα 13-0 σερί προς το τέλος της τρίτης περιόδου, άνοιξε το προβάδισμα (58-72).

Όπως γίνεται αντιληπτό και από το τελικό σκορ, ή τελευταία περίοδος κύλησε όπως το προηγούμενο ξέσπασμα, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανοίγουν την ψαλίδα και να παίρνουν μία άνετη νίκη με εκπληκτική επιθετική συγκομιδή και καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος που είχε επιμέρους σκορ 34-61.

Πανό για τον αδικοχαμένο Άλκη Καμπανό έκανε την εμφάνισή στο «Λευκόθεο».

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-41, 58-72, 74-102.

ΑΠΟΕΛ: Σοφοκλέους, Σιμιτζής 13 (3), Γιανναράς, Χένρι 15 (2), Κοιλάρας 9 (3), Παπαμιχαήλ, Κούμης, Ότρεϊ 8, Θίμποντο 9, Κόνιεβιτς 20 (4).

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 17 (4/8τρ.), Γκούντγουιν 7 (5ρ.), Τολιόπουλος 13 (3/5υτ., 5ρ., 6ασ.), Σχίζας 2, Καββαδάς 16 (11ρ., 2κοψ.), Φίλλιος, Νότε 22 (3/7τρ., 7ρ., 5ασ.), Σιδηροηλίας 4, Σιδέρης, Νετζήπογλου 14 (4ρ., 2κλ.), Χαβαλές, Χάγκινς 7 (1τρ., 3ρ., 8ασ., 3κλ.).