Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023: Ελλάδα - Βέλγιο 83-68 (Τελικό)

Τον 2ο αγώνα της για τη Β Φάση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 δίνει στις 20.00 η Εθνική μας ομάδα κόντρα στο Βέλγιο στο κατάμεστο ΟΑΚΑ
4η περίοδος

Ένταση δημιουργήθηκε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, μετά από ένα σπρώξιμο-αντιαθλητικό φάουλ του Κέβιν Τουμπά πάνω στον Δημήτρη Αγραβάνη, με αποτέλεσμα την αποβολή του Βέλγου ψηλού, που πέρσι πέρασε από τον Ιωνικό Νίκαιας. Κατά τα άλλα δεν υπήρξε κάποια δραματική αλλαγή, με την Ελλάδα να διατηρεί σταθερά μια απόσταση ασφαλείας και τελικά να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 83-68, λίγες μέρες πριν ριχτεί στη μάχη του Eurobasket.

3η περίοδος

Το Βέλγιο ανέβασε την ένταση της άμυνάς του στο όριο του φάουλ και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 12 πόντους (49-37) στην αρχη του δεκάλεπτου. Όμως με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσφέρει σκορ και θέαμα η Εθνική μας ξέγυγε 59-40 στο 27ο λεπτό και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +20 (64-44). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει φτάσει στους 23 πόντους ενώ Ντόρσεϊ και Καλάθης ακολουθούν με 14 και 12 πόντους

2η περίοδος

Παρά τις πολλές αλλαγές στην πεντάδα η απόδοση της Εθνικής δεν έπεσε ούτε στη 2η περίοδο. Ο Δημήτρης Ιτούδης επιστράτευσε Μποχωρίδη, Καλαϊτζάκη, Αγραβάνη, Λαρεντζάκη που έκαναν εξαιρετική δουλειά με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 21 (40-19) στο 15ο λεοπτό και να παραμένει σε κοντινά επίπεδα έως το τέλος του ημιχρόνου (49-31). Πρώτοι σκόρερ της Εθνικής ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 14 πόντους και ακολουθούν οι Ντόρσεϊ (12), Καλάθης (10 πόντοι και 4 ασίστ) και Παπανικολάου (7).

1η περίοδος

Με φοβερή άμυνα, κλεψίματα και παιχνίδι στο τρανζίσιον η Εθνική μας έχει βάλει από την 1η περίοδο βάσεις νίκης απέναντι στο Βέλγιο. Προηγήθηκε 9-2 στα πρώτα 4 λεπτά με άξονα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και συνέχισε στο ίδιο τέμπο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 11 πόντους (17-6) με τον αδερφό του Θανάση στο 6ο λεπτό και τους 14 (22-8) στο 7ο λεπτό με τον Καλάθη να οργανώνει υποδειγματικά. Το δεκάλεπτο έληξε με την "επίσημη" αγαπημένη στο +15 (30-15) ενώ η διαφορά είχε ανέβει και στους 19 (28-9) μετά από συνεχόμενες άμυνες Καλάθη και Θανάση Αντετοκούνμπο. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας οι Παπανικολάου (7), Ντόρσεϊ (6), Γ.Αντετοκούνμπο (6).

Pre Game

Όλα είναι έτοιμα για τον κρίσιμο αγώνα της Εθνικής μας με αντίπαλο το Βέλγιο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 μόλις τέσσερις μέρες πριν την έναρξη του Ευρωμπάσκετ.

Τα εισιτήρια της αναμέτρησης έχουν εξαντληθεί εδώ και δύο μέρες ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα παραταχθεί με πολλές απουσίες λόγω των τραυματισμών των Σλούκα, Παπαγιάννη, Παπαπέτρου, Κώστα Αντετοκούνμπο.

Στο ΟΑΚΑ μεταξύ άλλων βρίσκονται αρκετοί βετεράνοι διεθνής μπασκετμπολίστες όπως ο Νίκος Σταυρόπουλος μέλος της χρυσής ομάδας του 1987, οι Γιάννης Μπουρούσης, Κώστας Τσαρτσαρής μαζί με τους παράγοντες της Εθνικής Δήμο Ντικούδη και Νίκο Ζήση μέλη της χρυσής ομάδας του 2005 καθώς και οι Σοφοκλής Σχορτσιανίτης και Ευθύμης Ρεντζιάς.

Απόψε διεξάγονται άλλοι 5 αγώνες για τον 1ο και 2ο Όμιλο της Β Φάσης. Μπορείτε να μαθαίνετε την εξέλιξή τους κάνοντας κλικ εδώ