Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023: “Βόμβες” Ουγγαρίας και Βοσνίας επί Τσεχίας και Γαλλίας

Δράση και απόψε (27 Αυγούστου) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 με αγώνες της Β Φάσης για τον 3ο και 4ο Όμιλο

Οι λεπτομέρειες των αγώνων της 27ης Αυγούστου για τον 3ο και 4ο Όμιλο

3ος Όμιλος

Τσεχία – Ουγγαρία 79-82

Η Ουγγαρία έκανε τη μεγάλη έκπληξη στη 2η αγωνιστική της Β Φάσης των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, αφού νίκησε στο Τσομούτοβ τη γηπεδούχο Τσεχία και την κράτησε στην τελευταία θέση της κατάταξης. Οι Τσέχοι που έπαιξαν δίχως τον τραυματία ηγέτη τους Τόμας Σατοράνσκι κυνηγούσαν στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πλησίασαν στο φινάλε στο καλάθι (79-81) με βολή του Χρούμπαν, αλλά ο Χάνγκα με 1/2 βολές στα 3’’ έγραψε το τελικό 82-79 για την Ουγγαρία, αφού με τη λήξη αστόχησε ο Χρούμπαν από τη σέντρα.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που διατηρούν πλέον ελπίδες πρόκρισης μέσω της πρώτης 3αδας της κατάταξης ήταν οι Χάνγκα (20), Περλ (10) και Χόπκινς (10), ενώ από την Τσεχία ο Χρούμπαν με 26 πόντους και ο Μπάλβιν με 15 ήταν οι πιο ουσιαστικοί.

Λιθουανία – Μαυροβούνιο 90-73

Ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 32-15 ήταν αρκετό για τη Λιθουανία προκειμένου να πετύχει μία ακόμη νίκη και να αποσπαστεί τρεις νίκες από τις ομάδες της 4ης θέσης της κατάταξης. Η ομάδα του Μακσβίτις είχε ζόρια απέναντι στους μαχητικούς Μαυροβούνιους για ένα ημίχρονο (39-36), αλλά στην 3η περίοδο “καθάρισαν” Γκριγκόνις, Σαμπόνις και Κουζμίνσκας (σσ. ο τελευταίος ερχόμενος από τον πάγκο).

Η Λιθουανία είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκριγκόνις 16, Σαμπόνις 15, Κουζμίνσκας 15, Μπουτκεβίτσιους 13, Βαλαντσιούνας 12) ενώ από το Μαυροβούνιο ο πρώην “πράσινος” Κέντρικ Πέρι είχε 21 πόντους, ο Ράντοβιτς 14 και από 13 οι Ντούμπλιεβιτς και Σιμόνοβιτς.

Βοσνία – Γαλλία 96-90

Απίθανο ματς έγινε στο Σαράγεβο με εντυπωσιακές εναλλαγές στο προβάδισμα και τελική νικήτρια τη Βοσνία στη 2η παράταση με 96-90. Οι Βόσνιοι παίζοντας μπροστά σε ένα φανατικό κοινό προηγήθηκαν με νταμπλ-σκορ (28-14) στην 1η περίοδο, αλλά η Γαλλία απάντησε με επιμέρους 32-10 (!) στη 2η περίοδο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο με τη Βοσνία να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ, αλλά τη Γαλλία να ισοφαρίζει 76-76 μετά από κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Φουρνιέ 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και τον Ρόμπερσον να αστοχεί για τη Βοσνία. Στην 1η παράταση η Βοσνία είχε ξανά το πάνω χέρι με τον Γκομπέρ να ισοφαρίζει 83-83 με κάρφωμα στα 30'', αλλά στη 2η παράταση "καθάρισαν" για τους γηπεδούχους Μουσά, Νούρκιτς και Ρόμπερσον.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Νούρκιτς (21) και Ρόμπερσον (17), ενώ από τους “τρικολόρ” πάλεψαν οι Φουρνιέ (24) και Γιαμπουσέλ (16).

6. Τσεχία 3-5

Η επόμενη αγωνιστική (3η – 11 Νοεμβρίου): Λιθουανία – Γαλλία, Βοσνία – Ουγγαρία, Τσεχία – Μαυροβούνιο

4ος Όμιλος

Ολλανδία - Ισπανία 64-86

Ένα δεκάλεπτο… άντεξε η Ολλανδία στο Ρότερνταμ απέναντι στην πολύ ανώτερη Ισπανία. Οι “οράνιε” έκαναν το κομμάτι τους στην πρώτη περίοδο όταν προηγήθηκαν 24-17, αλλά από εκεί και πέρα η Ισπανία σοβαρεύτηκε.

Η ομάδα του Σκαριόλο με επιμέρους 23-8 στη 2η περίοδο ξέφυγε 40-32 στο ημίχρονο και συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και στην 3η περίοδο πήρε αέρα 20 πόντων και έφτασε στο ρελαντί στη νίκη.

Τέσσερις “φούριας ρόχας” τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπριζουέλα 13, Μπράουν 11, Ουίλι Ερνανγκόμεζ 10, Γκαρούμπα 10), ενώ από την Ολλανδία που τα… έσπασε από τη γραμμή του τρίποντου (4/19) πάλεψαν οι Τζίτο Κοκ (16) και Ντε Γιονγκ (11), ενώ απουσίαζε ξανά ο τραυματίας σκόρερ Γιανίκ Φράνκε (που τη νέα σεζόν θα παίζει στον ΠΑΟΚ) λόγω τραυματισμού στο χέρι.

Ιταλία – Γεωργία 91-84

Ο τραυματισμός του Ντανίλο Γκαλινάρι στο 1ο λεπτό της 4ης περιόδου επισκίασε τη δύσκολη νίκη της Ιταλίας επί της μαχητικής Γεωργίας που έπαιξε δίχως τον δικό της ηγέτη Τόρνικε Σενγκέλια. Το ματς ήταν ντέρμπι με την Ιταλία να συσπειρώνεται μετά την αποχώρηση του "Γκάλο" και να το "καθαρίζει" με σερί 9-0 από τρίποντο του Φοντέκιο βολές από Τονούτ και Μέλι και καλάθι του Τονούτ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της αναμέτρησης μετατρέποντας το ισόπαλο 82-82 σε 91-82!

Κορυφαίοι των νικητών οι Φοντέκιο (21), Γκαλινάρι (17), Σπισού (15) και Μέλι (12) και της Γεωργίας οι Μπιτάτζε (19) και ΜακΦέιντεν (16).

Ισλανδία – Ουκρανία 91-88

Στην παράταση έλυσαν τις διαφορές τους και η Ισλανδία με την Ουκρανία. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 91-88 (80-80 κ.ά), έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έλβαρ Φρίντρικσον, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους. Από τους Ουκρανούς, τους οποίους θα αντιμετωπίσει η Ελλάδα στη φάση των ομίλων στο επερχόμενο Eurobasket, ξεχώρισε ο Σβι Μιλάιλιουκ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, αλλά και 5 λάθη σε 35 αγωνιστικά λεπτά.