Ένας Γιάννης δεν αρκεί - Ήττα 100-94 (παράταση) της Εθνικής από τη «μισή» Σερβία

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα πετυχαίναμε ξανά τη Σερβία με τόσες απουσίες (Τεόντοσιτς, Μπιέλιτσα, Νέντοβιτς) και με τον ηγέτη της Βασίλιε Μίτσιτς να αποχωρεί πριν το ημίχρονο. Όμως παρά το one man show του Αντετοκούνμπο γνώρισε την ήττα στην κατάμεστη Stark Arena.

Η Εθνική μας έχασε λοιπόν την ευκαιρία όχι απλά να ρίξει στα σχοινιά, όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση τη Σερβία, αλλά να… αποτελειώσει τους γείτονες από το πρώτο ματς της Β Φάσης των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023. Δεν εκμεταλλεύτηκε τις πολλές και σημαντικές απουσίες που είχαν οι γηπεδούχοι και έτσι η παράδοση που τη θέλει να χάνει επί σερβικού εδάφους από “πλάβι” διατηρήθηκε για 43ο χρόνο.

Το τελικό 100-94 στην παράταση κρίνεται δίκαιο για τη Σερβία, που έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ με Γιάραμαζ και Γιόκιτς στο φινάλε, βρήκε στο πρόσωπο του πρώτου έναν ανέλπιστο ήρωα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε ζωντανό στο τέλος της κανονικής περιόδου από τα απανωτά τρίποντα Καλάθη, Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ 11’’ πριν το τέλος αλλά στην παράταση δεν είχε αντίδοτο για τον Γιόκιτς, παρότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 40 πόντους (12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/14 βολές), 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το ματς όσον αφορά στο σκορ ήταν ένας μονόλογος για τη Σερβία που με εξαίρεση μία φορά είχε συνεχώς το προβάδισμα. Προηγήθηκε 13-6, 31-25 με τον Γιάραμαζ έχοντας 71% ευστοχία εντός πεδιάς στην πρώτη περίοδο, ανέβηκε στο +9 (37-28) με την Εθνική μας να απαντάει με την είσοδο Θανάση και Ντόρσεϊ και να προσπερνάει στο 15’23’’ με 42-40. Σε εκείνο το σημείο ο τραυματισμός του Βασίλιε Μίτσιτς συσπείρωσε τους γηπεδούχους που με 9-0 σερί έκλεισαν το ημίχρονο στο 51-42.

Ίδιο σκηνικό και στο 2ο ημίχρονο με τη Σερβία να κρατάει το προβάδισμα, την ομάδα μας να μειώνει 60-55 και 61-58 με τον ανίκητο Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν 79-70 και 87-79 μετά από απίθανα τρίποντα των Γιάραμαζ (με ταμπλό) και Γιόκιτς (αλα Νοβίτσκι) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του 40λεπτου.

Σε εκείνο το σημείο απανωτά τρίποντα Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ ισοφάρισαν 87-87, ο Γιάραμαζ αστόχησε στο τέλος του αγώνα αλλά στην παράταση η Σερβία είχε ξανά το πάνω χέρι. Ο Γιόκιτς χτυπούσε συνεχώς στο χρωματισμό για το 95-89, η Εθνική μείωσε 95-92, αλλά σε εκείνο το σημείο ενώ είχε την κατοχή έκανε λάθος χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο, η Σερβία στον αιφνιδιασμό έκανε το 97-92 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 31-25,51-44, 70-63, 87-87 (κ.ά), 100-94

Δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης ΕΔΩ.