Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023: Ζορίστηκαν αλλά νίκησαν Ιταλία και Λιθουανία

Μία εβδομάδα πριν την έναρξη του Ευρωμπάσκετ και τα πρώτα ματς των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 δείχνουν την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι ομάδες.

Οι λεπτομέρειες αγώνων, κατάταξης και συνέχειας ανά όμιλο προκριματικών

3ος Όμιλος

Ουγγαρία – Λιθουανία 78-88

Στον 3ο Όμιλο η Λιθουανία τα… χρειάστηκε μέχρι να νικήσει εκτός έδρας τη μαχητική Ουγγαρία. Οι Μαγυάροι μέχρι και 3,5 λεπτά πριν το φινάλε διεκδικούσαν στα ίσια τη νίκη αφού έχαναν 77-76 όμως στο τέλος μέτρησε η εμπειρία της Λιθουανίας ή αν θέλετε η δική τους απειρία και η ομάδα του Μακσβίτις νίκησε 88-78 με επιμέρους 11-2.

Κορυφαίοι της Λιθουανίας ήταν οι Βαλαντσιούνας και Σαμπόνις με 17 πόντους έκαστος ενώ 14 πρόσθεσε ο Κουζμίνσκας, 12 ο Γιοκουμπάιτις και 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ ο “πράσινος” Μάριους Γκριγκόνις. Από την Ουγγαρία πάλεψαν οι Χάνγκα (21), Βοϊβόντα (15) και Βάραντι (13).

Μαυροβούνιο – Βοσνία 88-69

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας στην κατάμεστη "Μοράτσα Αρένα" της Ποντγκόριτσα (είχε αποφασιστεί ελεύθερη είσοδος για τους φιλάθλους!) με το Μαυροβούνιο να κάνει... φύλλο και φτερό τη Βοσνία όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ.

Ο αγωνας δεν αντέχει σε κριτική, το Μαυροβούνιο είχε συνεχώς το πάνω χέρι στο σκορ και "καθάρισε" τη νίκη ξεφεύγοντας με 20 πόντους (66-46) διαφορά στο 30ο λεπτό. Κορυφαίοι των νικητων οι Μιχάιλοβιτς (20), Πόποβιτς (15) και ο νατουραλιζέ πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού Κέντρικ Πέρι με 15 ενώ από τη Βοσνία πάλεψαν ο νατουραλιζέ Αμερικανός Ρόμπερσον (20) και ο Ντζανάν Μουσά (19).

Γαλλία – Τσεχία 95-60

Χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να… ζεσταθεί η μηχανή της Γαλλίας αλλά όταν το έκανε πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε από την θέα της Τσεχίας. Οι Τσέχοι που έπαιξαν δίχως τον τραυματία ηγέτη τους Τόμας Σατοράνσκι αλλά και τον έμπειρο σκόρερ Μπόχατσικ ξεκίνησαν σοβαρά το ματς και προηγήθηκαν ακόμη και με 11 πόντους διαφορά (35-24) στα μισά της 2ης περιόδου.

Όμως η Γαλλία βρήκε μέσα από την άμυνά της ρυθμό και απάντησε με επιμέρους σκορ 37-13, ξέφυγε 61-48 στο 28’ και έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση.

Οι “τρικολόρ” είχαν για πρώτους σκόρερ τους Γιαμπουσέλ (16), Καμπαρό (16) και Γκομπέρ (14) ενώ η Τσεχία στηρίχθηκε στους Χρούμπαν (14) και Μπάλβιν (12).

6. Ουγγαρία 3-4

Η επόμενη αγωνιστική (2η - 27 Αυγούστου): Τσεχία – Ουγγαρία, Λιθουανία – Μαυροβούνιο, Βοσνία – Γαλλία

4ος Όμιλος

Γεωργία – Ολλανδία 77-66

Οτραυματισμός του Τόρνικε Σενγκέλια επισκίασε τη νίκη της ομάδας του Ηλία Ζούρου που κινδυνεύει να μείνει δίχως τον αρχηγό της ενόψει του Ευρωμπάσκετ. Το ματς στην Τιφλίδα ήταν ντέρμπι με τη Γεωργία να ξεφεύγει 49-35 με σερί 14-0 στις αρχές της 3ης περιόδου αλλά να σοκάρεται από τον τραυματισμό Σενγκέλια.

Η Ολλανδία που έπαιξε δίχως τον τραυματία γκαρντ του ΠΑΟΚ Γιανίκ Φράνκε το εκμεταλλεύτηκε, πλησίασε στο καλάθι (62-60) αλλά τότε “μίλησε” ο νατουραλιζέ Αμερικανός σκόρερ ΜακΦέιντεν.

Σενγκέλια (20 πόντοι μέχρι το σημείο που τραυματίστηκε), ΜακΦέιντεν (19), Σερμαντίνι (13) και Μαμουκελασβίλι (10) ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ από την Ολλανδία προσπάθησαν Ντε Γιονγκ (22) και Κλουφ (13).

Ουκρανία – Ιταλία 89-97

Η φανέλα της Ιταλίας και το ταλέντο του Φοντέκιο “μέτρησαν” στην αναμέτρηση που έγινε στη Ρίγα της Λετονίας με τη “σκουάντρα ατζούρα” να παίρνει τη νίκη με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο.

Η Ουκρανία έκανε το… κομμάτι της στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε 45-34, ήταν μέσα στο ματς μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου (72-72) αλλά στο τέλος κατέρρευσε. Κορυφαίοι της Ιταλίας οι Φοντέκιο (20), Μέλι (17) και Τονούτ (11) ενώ από την Ουκρανία πάλεψαν Μιχάιλιουκ (11), Πούστοβι (10) και Γκερούν (10).

Ισπανία – Ισλανδία 87-57

Σκόρπισαν… τρόμο στους Ισλανδούς οι Ισπανοί όπως μαρτυρά το τελικό σκορ στη Ναβάρα. Η Ισλανδία έπαιξε πολύ φοβισμένα σε σημείο που χρειάστηκε 23 λεπτά για να φτάσει στους 30 πόντους απέναντι σε μια πολύ ανώτερη Ισπανία που έκανε περίπατο.

Για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ξεχώρισαν οι Ουίλι Ερνανγκόμεζ (19), Πραντίγια (14) και Ρούντι Φερνάντεζ (13) ενώ από το ναυάγιο της Ισλανίας διασώθηκαν οι οι Φρίντρικσον (14) και Μπιόρνσον (11).