Με άνεση στην 8αδα του Ευρωμπάσκετ η Εθνική Παίδων, διέλυσε 84-62 και τη Λετονία

Ένα ξέσπασμα μεταξύ 17ου και 24ου λεπτού ήταν αρκετό για την Εθνική ομάδα U16 προκειμένου να “καθαρίσει” και τη Λετονία στη φάση των 16 και να πάρει άνετη πρόκριση στους 8 του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στα Σκόπια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ζορίστηκε για περίπου 15 αγωνιστικά λεπτά επηρεασμένο τόσο από την απουσία του τραυματία Λιοτόπουλου αλλά και τον τραυματισμό και του Αμπόσι στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι παρότι προηγήθηκε 23-13 είδε τη Λετονία να μειώνει 34-30 στο 17ο λεπτό και να γίνεται απειλητική. Σε εκείνο το σημείο όμως η άμυνα της Εθνικής έγινε απροσπέλαστη και αφού ξέφυγε 39-30 και 49-32 στο ημίχρονο (με buzzer τρίποντο του Ρουζακέα) ολοκλήρωσε με επιμέρους σκορ 23-5 το ξέσπασμά της, ξέφυγε 57-35 στο 24ο λεπτό και “τελείωσε” την υπόθεση νίκη και πρόκριση.

Έτσι την Τετάρτη 17 Αυγούστου θα διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2013 και μόλις δεύτερη από το 1999 και μετά στον προημιτελικό που θα ξεκινήσει στις 22.00 με αντίπαλο το Ισραήλ που νίκησε 94-86 τη Σερβία.

Τους πόντους της ελληνικής ομάδας σημείωσαν οι: Χαβούτσας 6, Επαμεινώνδας, Μαραγκουδάκης 11 (8 ασίστ), Ροζακέας 9, Σπάρταλης 12, Αμπόσι 4, Αβδάλας 13, Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 11, Σοϊλεμετζίδης 9, Τσάχτσιρας 8.