Εθνική Νεανίδων: Το όνειρο της 8αδας έγινε... εφιάλτης (46-69) από την Πολωνία (video)

Δεν τα κατάφερε να προκριθεί στην 8αδα η Εθνική Νεανίδων που ηττήθηκε με 46-69 από την Πολωνία στα Δύο Αοράκια και τώρα... τελικός παραμονής στην κατηγορία, με τον χαμένο του Γερμανία - Ουγγαρία

Η Εθνική μας Ομάδα των Νεανίδων αντιμετώπισε στα «Δύο Αοράκια» την αντίστοιχη της Πολωνίας, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18. Σε ένα ματς – τελικό, η Ελλάδα δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει τη νίκη - πρόκριση για την 8αδα, που θα ισοδυναμούσε και με εξασφάλιση της παραμονής στην Α’ Κατηγορία. Παρά το θετικό ξεκίνημα, ένα απογοητευτικό 2ο ημίχρονο ήταν αυτό που έφερε την ήττα με τελικό σκορ 46-69. Για να εξασφαλίσει τώρα την παραμονή και να μην μπει σε... περιπέτειες, θα πρέπει να κερδίσει αύριο (11/8) τον χαμένο του παιχνιδιού Γερμανία - Ουγγαρία

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι εξίσου άστοχες. Η Εθνική μας όσο περνούσε η ώρα έδειχνε πιο αποφασισμένη να φτάσει στη νίκη - πρόκριση στις «8», που θα ισοδυναμούσε με υπέρβαση, δεδομένου και του σοβαρού τραυματισμού της Σταμούλου που υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν μέχρι και με +8 (27-19 στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Πολωνές άρχισαν να αυξάνουν τα ποσοστά τους στα δίποντα και με πιεστική άμυνα οδήγησαν τις Ελληνίδες σε δύσκολες επιλογές στην επίθεση. Έτσι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο και να μην το αφήσουν ποτέ ξανά...

Η διαφορά λύσεων φάνηκε ξεκάθαρα στο 3ο δεκάλεπτο, στο οποίο οι παίκτριες της Εθνικής μας σημείωσαν μόλις 3 πόντους, με το επί μέρους σκορ μετά το 32-32 του 20ου λεπτού, να είναι 3-20 μέχρι τις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενες  μάλιστα σε αυτό το διάστημα έτρεξαν ένα σερί 14-0 και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς και την πρόκριση. Κορυφαία για τις νικήτριες η Ντομίνικα Ούλμαν με 18 πόντους, ενώ για την Εθνική μας ξεχώρισε η Πολυξένη Παλάσκα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 32-35, 35-48, 46-69.