Ελλάδα - Σερβία 61-79: Σκληρή ήττα για την Εθνική, στη 2η ημέρα του τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη»

Η Εθνική Ομάδα γυναικών γνώρισε την ήττα με «κάτω τα χέρια», από τη Σερβία, πληρώνοντας το κακό 1ο δεκάλεπτο με τελικό σκορ 79-61, στο πλαίσο της δεύτερης ημέρας του τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη».
Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα, πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους στην 1η περίοδο. Αυτό την ανάγκασε να κυνηγάει στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, μην μπορώντας να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή, παρά το ότι στην 2η περίοδο κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και να προηγηθεί με 27-16 στο 18'.

Οι Σέρβες έκαναν ιδανική διαχείρηση και έφτασαν στη νίκη, στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του τουρνουά στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» στο Περιστέρι.

Κορυφαίες για τις νικήτριες, οι Κάτανιτς και Τοπούζοβιτς, που αμφότερες τελείωσαν την αναμέτρηση με 12 πόντους, ενώ για την Εθνική μας ξεχώρισε η Άρτεμις Σπανού με 15 πόντους. Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα, την Πέμπτη (16/6, 20:30), όπου η Εθνική μας Ομάδα θα αντιμετωπίσει την Πολωνία στην τελευταία ημέρα του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 4-16, 31-35, 51-62, 61-79

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ελλάδα (Πρέκας): Σταμολάμπρου 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μποσγανά 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 2, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 2, Λούκα, Σπανούλη 15 (7/12 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστινάκη 6, Δίελα, Φασούλα 7 (7 ριμπάουντ), Σταμάτη 11 (2)