Επιστροφή από το -21 για τη Λάρισα και... 2-0 τον Προμηθέα (88-84), με φοβερό Μούντι! (video)

Η Λάρισα επέστρεψε από το -21, φάνηκε πιο ψύχραιμη στο τέλος και με τον... συνήθη ύποπτο Στεφάν Μούντι να την οδηγεί, έκανε το 2-0 στους μικρούς τελικούς της Basket League. Το Σάββατο θα υποδεχθεί τον Προμηθέα με στόχο το 3-0, για να «επικυρώσει» ότι πρόκειται για την 3η καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος...

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε ότι θα πετύχαινε ένα άνετο διπλό, ισοφαρίζοντας τη σειρά των μικρών τελικών, φτάνοντας να προηγηθεί μέχρι και +21 στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-51), χάρη στο εκπληκτικό 6/7 τρίποντα. Όμως εκεί έπαθε… black out, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξαναμπούν στο παιχνίδι και τελικά να το διεκδικήσουν μέχρι το τέλος, φτάνοντας τελικά στη νίκη και στο 2-0 στη σειρά, ένα βήμα μακριά από την εξασφάλιση της 3ης θέσης του πρωταθλήματος.

Με ένα φοβερό κρεσέντο στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί μετέτρεψαν το ισορροπημένο 18-19 του 6ου λεπτού, σε 19-36 μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου με ένα επιμέρους 1-17! Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, μέχρι που οι γηπεδούχοι με ένα απίστευτο σερί 15-0, έφεραν τη διαφορά από το -21, στο -6, πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (45-51 στο 20’), ξαναμπαίνοντας ουσιαστικά στο ματς!

Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι, με τον Προμηθέα να διατηρεί μια μικρή διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στην 3η περίοδο, όμως τη Λάρισα του τρομερού Μούντι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη...

Με το ματς στην τελευταία περίοδο να πηγαίνει πόντο-πόντο, ο Μούντι, με ένα «τεράστιο» τρίποντο, σχεδόν 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έβαλε μπροστά τη Λάρισα με 86-84, μετά από συνεχόμενα άστοχα lay-up των συμπαικτών του. Ο Σίμπσον από πλευράς Πατρινών, απέτυχε να απαντήσει με δικό του τρίποντο και οι Θεσσαλοί έφτασαν στο 2-0 και μια ανάσα μακριά από την 3η θέση της Basket League, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84