LIVE 1ος τελικός Basket League: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 74-61 (Τελικό)

Οι τελικοί της Basket League ξεκινάνε, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον «αιώνιο» του αντίπαλο Παναθηναϊκό

Φόλοου κάρφωμα από τον Έβανς 74-61, τελικό σκορ!

Ένταση μεταξύ Μποχωρίδη και Ντόρσεϊ

Αμυντικό ριμπάουντ από τον Σάσα Βεζένκοφ που σημειώνει double double (12π. και 10 ριμπ.)

Άστοχος ο Σλούκας σε ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή, μειώνει ο Νέντοβιτς με τρίποντο στον αιφνιδιασμό (67-52)

Τρίποντο από τον Έβανς για τον Παναθηναϊκό (65-49)

Επιθετικό φάουλ του Οκάρο Ουάιτ. Αποβάλλεται ο Αμερικανός, καθώς συμπλήρωσε τα πέντε ατομικά.

Τρίποντο από τον Κώστα Σλούκα 61-44, λάθος από τον Παναθηναϊκό και γκολ φάουλ ο Φαλ! (63-44)

Λάθος Νέντοβιτς και έρμπολ Λούντζη

Τρίποντο Παπανικολάου στην εκπνοή της επίθεση του Ολυμπιακού (58-42)

Το πρώτο καλάθι του Νέντοβιτς στην τέταρτη περίοδο και 55-42. Τάιμ άουτ από τον Ολυμπιακό.

Τέλος 3ης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 17 (55-38) με τρίποντα από Ουάιτ και Παπαπέτρου.

Κάρφωμα του Παπανικολάου μετά το 11ο λάθος του Παναθηναϊκού (54-32). Δείτε την αντίδραση της εξέδρας

Ξανά η διαφορά στους 20 με το πρώτο καλάθι του Ουόκαπ (52-32)

Μίνι 5-0 για τον Παναθηναϊκό που μειώνει στους 18 (48-30)

Τρίποντα από Σίβα και Βεζένκοβ για την κάθε ομάδα και 48-25

Με τρίποντο του Ντόρσεϊ η διαφορά μεγαλώνει περισσότερο (45-22)

Ο Παναθηναϊκός από το 14ο μέχρι το 23ο λεπτό είχε: 0/10 σουτ εντός πεδιάς, 1/2 βολές και 4 λάθη

Με γρήγορο 4-0 του Ολυμπιακού ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τη διαφορά να εκτοξεύεται στη μεγαλύτερη τιμή της (+22) 42-20

Η στατιστική εικόνα των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (12/20 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/3 βολές, 23-3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 λάθη): Ουόκαπ, Ντόρσεϊ 2 (1/5 σουτ), Φαλ 6, Βεζένκοβ 8, Παπανικολάου 3, Λαρεντζάκης 2, Σλούκας 10, Μάρτιν 2, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (4/21 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/6 βολές 13-3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη): Σίβα, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 7, Κασελάκης 2, Νέντοβιτς (0/8 σουτ), Μέικον, Ουάιτ 8, Έβανς 1, Σαντ-Ρος

Τέλος 1ου ημιχρόνου. Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 38-20

Ο Παναθηναϊκός μετά το 14ο λεπτό είχε 0/7 σουτ, 1/2 βολές και 3 λάθη!

Απανωτά λάθη του Παναθηναϊκού και ο Μάρτιν με κάρφωμα κάνει το 38-20

Παραλίγο σοβαρός τραυματισμός του ΜακΚίσικ που γλίστρησε σε αιφνιδιασμό. Σήκωθηκε όμως από το παρκέ

Μετά από ένα καλό τετράλεπτο ο Παναθηναϊκός "κόλλησε" ξανά με συνεχείς λάθος αποφάσεις. Ο Σλούκας με 2/3 βολές κάνει το 36-19

Ο Σλούκας με τρίποντο ξεκολάει τον Ολυμπιακό (32-19) και ο Λαρεντζάκης ανεβάζει ξανά τη διαφορά στους 15 (34-19)

8 πόντοι από τον Οκάρο Ουάιτ, όλοι στη 2η περίοδο και η διαφορά πέφτει στους 10 (29-19)

Η διαφορά πέφτει στους 11 (27-16) μετά από κλέψιμο και καλάθι του Ουάιτ

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε αφού με τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ μείωσε σε 25-13

Με επιμέρους 6-2 διά χειρός Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 25-10

Με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει 2/17 εντός πεδιάς στην 1η περίοδο μέχρι και ο πρώην παίκτης του Μάικ Τζέιμς απογοητεύτηκε όπως φαίνεται στο tweet του

Τέλος πρώτης περιόδου με τον Ολυμπιακό στο +19 (23-4) από δύο σερί τρίποντα Σλούκα και ΜακΚίσικ και buzzer καλάθι του Βεζένκοβ

Μόλις 2ο καλάθι του Παναθηναϊκού με τον Παπαγιάννη που κάνει και θεαματικό στοπ στον Ντόρσεϊ στην άμυνα

Με τρία συνεχή (!) καρφώματα του Φαλ ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με 15-2

Πρώτο καλάθι για τον Παναθηναϊκό μετά από 4'37'' στον αγώνα και 0/9 σουτ

4ο λεπτό και ο Ολυμπιακός μπροστά με 9-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό που έχει ξεκινήσει με 0/8 σουτ

Δύο λεπτά αγώνα με μόλις ένα καλάθι από τον Ντόρσεϊ

Το τζάμπολ έγινε στις 21.23

Οι βασικές πεντάδες των δύο ομάδων
Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ
Παναθηναϊκός: Σίβα, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Παπαπέτρου, Παπαγιάννης

Νεότερες πληροφορίες αναφέρουν ότι περίπου στις 20.45 σημειώθηκαν εκτός γηπέδου επεισόδια ανάμεσα σε μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού και τις αστυνομικές δυνάμεις που έκαναν χρήση δακρυγόνων!

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και στα επίσημα βρίσκεται και ο νέος Ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής ομάδας μπάσκετ Δημήτρης Ιτούδης συνοδευόμενος από τον ατζέντη του Νίκο Σπανό

Ο αγώνας αναμένεται να ξεκινήσει περίπου στις 21.20

Η ομάδα του Ολυμπιακού βγήκε στις 21.01 για νέο ζέσταμα

Στο γήπεδο πέρα από μία κροτίδα αρκετή ώρα πριν το προγραμματισμένο τζάμπολ δεν έχει ανάψει κάποιο καπνογόνο. Όμως οι παίκτες παραπονέθηκαν ότι δεν μπορούν να κάνουν προθέρμανση από δακρυγόνα που έπεσαν εκτός γηπέδου για άγνωστο λόγο. Ανοιξαν οι πόρτες του γηπέδου για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα

Ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα του ΣΕΦ ότι ο αγώνας θα ξεκινήσει με καθυστέρηση 10'-15' λεπτών στο τζάμπολ για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ