«Υπερηχητική» η τριάδα Μπράουν, Σμαρτ, Τέιτουμ οδήγησε τους Σέλτικς στο 2-1 επί των Ουόριορς (116-100) στους τελικούς του NBA! (video)

Προβάδισμα εκ νέου για τους Σέλτικς στη σειρά των τελικών του NBA, οι οποίοι άντεξαν στην πίεση των Ουόριορς και επικράτησαν 116-100, με τους Μπράουν, Σμαρτ και Τέιτουμ να κάνουν τη διαφορά. Ανησυχία στις τάξεις του Γκόλντεν Στέιτ, καθώς ο Στεφ Κάρι αποχώρησε τραυματίας.

Μετά από 12 χρόνια το TD Garden άνοιξε τις πύλες του ξανά για αγώνα NBA Finals και οι Σέλτικς φρόντισαν να μην χαλάσει η περίσταση. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα η ομάδα της Βοστώνης είχε την απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι και παρά την πίεση των «Πολεμιστών» στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Ουντόκα άντεξαν και έκαναν το 2-1 στην σειρά.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα για τους «Κέλτες» ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν (27 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και πλάι του οι Τζέισον Τέιτουμ (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ) και Μάρκους Σμαρτ (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ), αποτέλεσαν μια τριάδα… όνειρο. Μάλιστα, για πρώτη φορά από το 1984 καταγράφηκε στατιστικός συνδυασμός 20/5/5 από τρεις παίκτες σε τελικούς NBA.

Ο Στεφ Κάρι με 31 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον με 25 ηγήθηκαν των Ουόριορς. Πέρα από την ήττα όμως, στο Γκόλντεν Στέιτ ανησυχούν και για την κατάσταση του Κάρι, ο οποίος στην τέταρτη περίοδο τραυματίστηκε όταν έπεσε πάνω στο πόδι του ο Αλ Χόρφορντ. Ο 34χρονος γκαρντ συνέχισε να αγωνίζεται, ωστόσο ήταν ξεκάθαρο ότι πονούσε.

Το Game 4 της σειράς είναι προγραμματισμένο τα ξημερώματα Σαββάτου (11/6) στις 04:00 και πάλι στο TD Garden της Βοστώνης.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100

Μπόστον Σέλτικς (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Σμαρτ 24 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7 (3/9 σουτ), Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Γουίγκινς 18 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 31 (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα), Τόμπσον 25 (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1/4 τρίποντα), Μούντι