Με ρεκόρ διαφοράς (+46) ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε τη Λάρισα και προκρίθηκε στους τελικούς!

Έφεραν βαρέως τη δεύτερη ήττα τους στη Λάρισα την περασμένη Κυριακή στον Παναθηναϊκό και το έδειξαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο υποτιθέμενο… ντέρμπι του Game 5 των ημιτελικών.

Ο Παναθηναϊκός διέσυρε τη Λάρισα με 46 πόντους διαφορά (89-43) που είναι και η μεγαλύτερη στην ιστορία των ημιτελικών των πλέι-οφ της Α1(σσ. από το 1986-87 και μετά) και προκρίθηκε έτσι για 19η συνεχόμενη φορά στους τελικούς των πλέι-οφ, εκεί όπου τον περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική, αφού μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχαν όσα συνέβησαν εκτός παρκέ με την παρουσία αρχικά και αποχώρηση στη συνέχεια του ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Δημήτρη Γιαννακόπουλου στα επίσημα του ΟΑΚΑ μετά από απουσία 27 μηνών.

Ο Παναθηναϊκός, σοβαρός και αποτελεσματικός πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ (10-2 στο 4ο λεπτό) απέναντι στη… φοβισμένη Λάρισα που είχε 1/7 σουτ, ανέβασε τη διαφορά στο 28-12 στο τέλος της 1ης περιόδου με 6/8 τρίποντα και σε double score (46-23) στο ημίχρονο και την έφτασε ακόμη και στους 51 (87-36) στο 35ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι η διαφορά των 46 πόντων είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία ημιτελικών των πλέι-οφ, “σπάζοντας” το +45 του Ολυμπιακού επί του Άρη (98-53) τη σεζόν 2010-11.