Πρόκριση στους τελικούς για την Εφές, διέλυσε την Γαλατάσαραϊ του Πιστιόλη (104-77) αλλά έχασε τον Μίτσιτς... (video)

Το 5ο ματς των ημιτελικών του Τούρκικου πρωταθλήματος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με την Αναντολού Εφές να κερδίζει εύκολα με «κατοστάρα» (104-77) την Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη και να παίρνει το εισιτήριο για τους τελικούς όπου περιμένει η Φενέρμπαχτσε. Αγωνία για Μίτσιτς...

Η Αναντολού Εφές δεν άφησε περιθώρια στην Γαλατά να πιστέψει στο... θαύμα της πρόκρισης στους τελικούς του τούρκικου πρωταθλήματος και έστω και αν χρειάστηκε 5ο παιχνίδι, έφτασε τελικά στην πρόκριση, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να καθαρίζουν το Game 5 στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν μέχρι και με +6, όμως σιγά σιγά η ομάδα του Αταμάν επέβαλλε το ρυθμό της και στο 3ο δεκάλεπτο ξέφυγε στο σκορ, φτάνοντας την υπέρ της διαφορά κοντά στους 30 πόντους!

Η στιγμή όμως που σημάδεψε το ματς, ήταν ο σοκαριστικός τραυματισμός του Βασίλιε Μίτσιτς, που στο 23ο λεπτό, στην προσπάθεια για τρίποντο γύρισε το πόδι του και αποχώρησε κλαίγοντας, μην άφησε την Αναντολού Εφές να χαρεί τη νίκη και την πρόκριση. Το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν 59-44 με την Εφές να μην πτοείται πάντως και να «καθαρίζει» στη συνέχεια την ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη που ουσιαστικά έμεινε μέσα στο ματς μέχρι το 18ο λεπτό.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Λάρκιν με 28 πόντους, ο άτυχος της βραδιάς Μίτσιτς με 14 και ο Ντάνστον επίσης με 14. Για την Γαλατά ξεχώρισαν οι Ντουρ με 20 πόντους και Μποστ με 14. Αντίπαλος στους τελικούς για την Αναντολού Εφές, η Φενέρμπαχτσε, σε ένα ζευγάρι που στο παρελθόν έχει προσφέρει αρκετές συγκινήσεις...

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 81-53, 104-77