Σέλτικς – Χιτ 103 – 111: Τρομακτικός Μπάτλερ με 47αρα, έστειλε τη σειρά σε 7ο Game! (video)

Ποιος είδε τον Τζίμι Μπάτλερ και δεν τον φοβήθηκε ξημερώματα Σαββάτου (28/5) στο TD Garden. Ο ηγέτης των Χιτ σμπαράλιασε την άμυνα των Σέλτικς, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (111-103) και μετέφερε τη σειρά πίσω στο Μαϊάμι για τον τελικό των τελικών της Ανατολικής περιφέρειας.

Τι και αν δεν είχαν πάλι τον Τάιλερ Χίρο και έπαιζαν για την επιβίωσή τους; Οι Χιτ έμοιασαν στους Κέλτες των ημιτελικών απέναντι στους Μπακς, έκαναν μπρέικ στο Game 6 και οδήγησαν και πάλι τη σειρά στο «σπίτι» τους. Εκεί που θα κριθεί η κορυφαία ομάδα της Ανατολής και ο αντίπαλος των Γκόλντεν Στέιτ στους NBA Finals.

Το παιχνίδι ήταν one man show. Ο Τζίμι Μπάτλερ βγήκε μπροστά στα δύσκολα, φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 47 πόντους και καθόρισε τη μοίρα του παιχνιδιού. Συμπαραστάτης του ήταν ο Κάιλ Λάουρι με 18 πόντους ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Μαξ Στρους.

Για τους Σέλτικς, οι οποίοι έχασαν πρώτης τάξεως ευκαιρία να «κλείσουν» τη σειρά και να πάρουν το εισιτήριο για τους Τελικούς, κορυφαίος ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Τζέισον Τέιτουμ με 30 πόντους (και 7 λάθη). Από κοντά ήταν ο Ντέρικ Γουάιτ με 22 πόντους ενώ άλλους 20 πρόσθεσε ο Τζέιλεν Μπράουν. Αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν την πρόκριση.

Στα του παιχνιδιού, οι Χιτ ξεκίνησαν δυναμικά, αποκτώντας από νωρίς μια μικρή διαφορά (7-14 και 13-19). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-29 για τους φιλοξενούμενους. Στην δεύτερη περίοδο η Βοστώνη μείωσε άμεσα σε 31-32 και στην συνέχεια κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-2 να βρεθεί στο +4 (46-42). Το Μαϊάμι όμως αντέδρασε και χάρη σε ένα δικό του σερί, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 46-48.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Σποέλστρα μπήκαν φουριόζοι και ξέφυγαν με 58-70, δείχνοντας να ελέγχουν το ματς. Λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (66-79), με τους γηπεδούχους μα μειώνουν όμως σε 75-82, στο φινάλε του τρίτου δωδεκάλεπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν γεμάτη ένταση, με τους "Κέλτες" να καταφέρνουν χάρη σε ένα ξέσπασμα, να περάσουν μπροστά με 97-94. Πέντε σερί πόντοι του Λάουρι όμως έδωσαν προβάδισμα με 97-99 στους Χιτ, με τον Σμαρτ να ισοφαρίζει σε 99-99 με 2 βολές και 3μιση λεπτά να μένουν για το φινάλε. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο πρωταγωνιστής του ματς Μπάτλερ, με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 99-102, για να ακολουθήσουν δύο μεγάλες άμυνες και 4/4 βολές του Τάκερ για το 99-105. Και εκεί που οι Σέλτικς μείωσαν ξανά στους τέσσερις, ήρθε η χαριστική βολή για το 101-107, με το οποίο το Μαϊάμι «κλείδωσε» το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 46-48, 75-82, 103-111

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 30 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Χόρφορντ 3 (1/8 σουτ, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 12, Σμαρτ 14 (4/15 σουτ, 1/9 τρίποντα), Μπράουντ 20 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 2, Νέσμιθ, Γουάιτ 22 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πρίτσαρντ

ΧΙΤ: Τάκερ 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 47 (16/29 σουτ, 4/8 τρίποντα, 11/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 6 (9 ριμπάουντ), Λάουρι 18 (5/14 σουτ, 4/9 τρίποντα, 10 ασίστ), Στρους 13 (3/8 τρίποντα), Μάρτιν 5 (1), Βίνσεντ 2, Ολαντίπο 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον