Στους τελικούς της Ανατολής οι Σέλτικς, άδοξος αποκλεισμός για Αντετοκούνμπο και Μπακς

Το όνειρο του back to back τίτλου για τους περσινούς πρωταθλητές του ΝΒΑ Μιλγουόκι Μπακς σταμάτησε στη Βοστώνη αφού οι Σέλτικς τους διέλυσαν στον 7ο και τελευταίο ημιτελικό της Ανατολής με 109-81 και προκρίθηκαν στους τελικούς της περιφέρειας όπου ήδη περιμένουν οι Μαιάμι Χιτ.

Οι Μπακς΄ουσιαστικά “πλήρωσαν” την ήττα στον προηγούμενο εντός έδρας αγώνα και ενώ ήταν μπροστά στις νίκες με 3-2 αφού το ξημέρωμα της Δευτέρας 16 Μαίου αποδείχθηκαν εκτός από άστοχοι, ανέτοιμοι ψυχολογικά να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του ματς.

Με τον Αντετοκούνμπο απόλυτα συγκεντρωμένο και απίστευτα αποτελεσματικό ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα οι Μπακς αφού προηγήθηκαν 24-15 με τον Giannis να φλερτάρει με το triple double από την πρώτη κιόλας περίοδο (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Οι Σέλτικς με τον Τέιτουμ αλάνθαστο στα τρίποντα (4/4) και παίρνοντας βοήθειες από Μπράουν και Ουίλιαμς ισορρόπησαν στη 2η περίοδο και εκμεταλλευόμενοι την εκνευριστική αστοχία των γκαρντ των πρωταθλητών (3/19 τρίποντα οι Μπακς στο 1ο ημίχρονο) προσπέρασαν 48-43.

Στο πρώτο μέρος ο Αντετοκούμπο είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ, νούμερα που δεν έχουν καταγραφεί ποτέ σε αγώνα πλέι-οφ σε πρώτο ημίχρονο εδώ και 25 χρόνια!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά πήγε στους 12 (59-47) για τους γηπεδούχους που πήραν ώθηση από τον κόσμο τους με τον Τέιτουμ να φτάνει στα 5 τρίποντα και όλους τους Σέλτικς στα 12/26!

Με τους Μπακς να συνεχίζουν να τα… σπάνε και τους Σέλτικς να έχουν πάρει ψυχολογία στα μισά της περιόδου η διαφορά έφτασε στους 13 (68-55) και στους 16 (76-60) με τη διαιτησία να βάζει το χεράκι της παίζοντας σαφώς έδρα και κάπου εκεί η ομάδα του Μπουντελχόζερ παραδόθηκε. Ο Γιάννης εξουθενωμένος από την υπερπροσπάθεια και το… ξύλο έχασε την ευστοχία του και οι Σέλτικς μέσα σε αποθέωση έκαναν το 87-68 στα 9,5 λεπτά πριν το τέλος με την πρόκριση να κρίνεται οριστικά.

Όσο για την τελευταία "παράσταση" του Αντετοκούνμπο τη φετινή σεζόν είχε 25 πόντους, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 43 λεπτά συμμετοχής αλλά ήταν απελπιστικά μόνος αφού οι Μπακς σούταραν 4/33 τρίποντα και δεν πήρε καθόλου βοήθειες από Χόλιντει, Μάθιους και τους αναπληρωματικούς πλην Πόρτις.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Γ.Ουίλιαμς 27 (7), Τέιτουμ 23 (5), Χόρφορντ 6, Σμαρτ 11 (1), Μπράουν 19 (2), Τάις, Ουάιτ 3 (1), Πρίτσαρντ 14 (4), Νέσμιθ 3 (1), Στάουσκας, Φιτς 3 (1), Κορνέτ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Γ.Αντετοκούνμπο 25 (1), Λόπεζ 15 (1), Χόλιντει 21, Μάθιους 3 (1/5 σουτ), Άλεν 1 (0/5 σουτ), Πόρτις 10 (2), Χιλ, Κόνατον 2 (1/6 σουτ), Νουόρα 2, Θ.Αντετοκούνμπο, Κάρτερ, Τάκερ, Βιλντόσα 2