Ο 42αρης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς στο 103-101 και το 2-1 στις νίκες μετά από θρίλερ με τους Σέλτικς

Για γερά νεύρα και κορμιά που αντέχουν το… ξύλο ήταν ο 3ος ημιτελικός της Ανατολής με τους πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς να κερδίζουν 103-101 τους Μπόστον Σέλτικς και να παίρνουν προβάδισμα 2-1 στις νίκες.

Το ματς είχε άγρια ομορφιά, πάρα πολύ ξύλο (ειδικά από τους Μπακς) και εναλλαγές στο σκορ από το ξεκίνημά του. Οι πρωταθλητές με τον Αντετοκούνμπο να ζεσταίνεται νωρίς πήραν κεφάλι με 22-19 στην 1η περίοδο αλλά τα 3 φάουλ του Greek Freak τους έκοψαν τη φόρα και έδωσαν ευκαιρία στους Σέλτικς να προσπεράσουν 50-46 στο ημίχρονο κυρίως με τον Μπράουν και τον Χόρφορντ.

Στην 3η περίοδο ο Giannis ήταν ασταμάτητος όμως και έδωσε αέρα 14 πόντων στην ομάδα του με τη βοήθεια του Χόλιντεϊ (80-66 ένα λεπτό πριν το φινάλε του 12λεπτου) όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Οι Σέλτικς παρά την αστοχία του ξανά πολύ καλά κλεισμένου από την άμυνα των Μπακς Τέιτουμ βρήκαν λύσεις με τον Ουάιτ από τον πάγκο και κυρίως τον Τζέιλεν Μπράουν και μείωσαν 92-88 έξι λεπτά πριν το τέλος με τον Αντετοκούνμπο μάλιστα να φτάνει στα 4 φάουλ ενώ με απανωτά καλάθια του βετεράνου Χόρφορντ έφτασαν σε απόσταση βολής (97-96) και προσπέρασαν 100-99 με βολές του Μπράουν 1’49’’ πριν τη λήξη!

Οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό πριν το τέλος έχασαν δύο απανωτές ευκαιρίες να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο και ο Αντετοκούνμπο στα 44’’ τους τιμώρησε. Μάλιστα ο Έλληνας φόργουορντ έκανε και τάπα στον Μπράουν στη συνέχεια και ο Χόλιντεϊ στα 11 δευτερόλεπτα με χουκ έγραψε το 103-100 για τα “ελάφια”. Στα 4 δευτερόλεπτα ο Σμαρτ κέρδισε φάουλ και μείωσε 103-101 με την πρώτη βολή, αστόχησε επίτηδες στη 2η, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και αστόχησε, όπως και στο φόλοου ο Ουίλιαμς με το ματς να λήγει πριν ο Χόρφορντ βάλει καλάθι που ήταν όμως εκπρόθεσμο.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 42 πόντους (15/24 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/12 βολές) και ακόμη 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες ενώ ο Χόλιντεϊ προσέφερε 25 πόντους και ο Λόπεζ 13. Από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Μπράουν (27 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Χόρφορντ (22 πόντοι, 16 ριμπάουντ) ενώ τα… έσπασε ο Τέιτουμ με 4/19 εντός πεδιάς.

Επόμενος αγώνας της σειράς ξανά στο Μιλγουόκι ξημερώματα Τρίτης 10 Μαίου.