Περιστέρι - Κολοσσός 70-78: Ο Φλόιντ κράτησε όρθιους τους Ροδίτες στην αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων (video)

Ο Κολοσσός έχασε διαφορά 19 πόντων απάνεντι στο Περιστέρι, όχι όμως και το ροζ φύλλο αγώνα, χάρις στο ξέσπασμα του Φλόιντ στο φινάλε.
Ο Κολοσσός κατάφερε να περάσει με 78-70 από την έδρα του Περιστερίου στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 24η αγωνιστική της Basket League, παρότι απώλεσε διαφορά 19 πόντων μετά από αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων. Καθοριστικός για το διπλό των Ροδιτών ο Τζόρνταν Φλοίντ, ο οποίος σημείωσε τους 14 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο!

Κάπως έτσι η ομάδα του Ηλία Καντζούρη φαίνεται να κλειδώνει την 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας πια ρεκόρ 14-8 και δύο νίκες περισσότερες από την 4η ΑΕΚ (12-10), ενώ το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς έπεσε στο 9-13 και ενδέχεται να κινδυνεύσει να μείνει εκτός play-offs αν συνεχίσει έτσι.

«Έβρεξε» τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να έχει 5/5 πριν καλά καλά συμπληρωθούν πέντε αγωνιστικά λεπτά. Κάπως έτσι, οι Ροδίτες πήραν προβάδισμα 7 πόντων (20-13, 10'), ενώ η διαφορά μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη αν αναλογιστεί κανείς ότι το Περιστέρι έμεινε χωρίς σκορ για 5 μισή λεπτά και ότι οι φιλοξενούμενοι πέταξαν στα σκουπίδια τέσσερις ελεύθερες βολές.

Το κρεσέντο της ομάδας του Ηλία Καντζούρη από την περιφέρεια συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τον Κολοσσό να κλείνει το ημίχρονο με το άκρως εντυπωσιακό 10/12 τρίποντα, το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (50-31, 20'), αφού οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 3/14 σουτ πίσω από τα 6.75μ.

Το Περιστέρι άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μετά την άναπαυλα και τρέχοντας ένα επιμέρους 20-5 πλησίασε στους τέσσερις (55-51, 27'13"). Κομβικός σε αυτό το come back ο Τεράν Πέτεγουεϊ με 12 προσωπικούς πόντους. Με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (60-59) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Ρόδου ξεμάκρυνε ξανά με 6 πόντους (65-59), αλλά γηπεδούχοι τους έφτασαν και πάλι (65-64) στο 36'. Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Τζόρτναν Φλόιντ έδωσε ξανά διψήφια διαφορά στους φιλοξενούμενους (78-68) δύο λεπτά πριν το φινάλε και σφράγισε το διπλό της ομάδας του!

Πέραν του Φλόιντ, Σον Μίλερ και Κένι Ουίλιαμς είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13/24 τρίποντα. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Πέτεγουεϊ με 26 πόντους (5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές), αλλά ο Δημήτρης Μωραΐτης, ο οποίος σημείωσε double-double με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμα 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78