Οδοστρωτήρας η Μονακό, άλωσε το ΣΕΦ με 96-72 και έκανε το 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό (video)

Η Μονακό έκανε αυτό που ξέρει καλά, έπαιξε επιθετικά και άλωσε το ΣΕΦ με 96-72 φέρνοντας στα ίσια τη σειρά των play-offs της Euroleague κόντρα στον Ολυμπιακό!
Άμυνα - Επίθεση 1-1. Η Μονακό έπαιξε όπως συνηθίζει, επικράτησε με το εμφατικό 96-72, κάνοντας το break και ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά της Euroleague κόντρα στον Ολυμπιακό. Κάπως έτσι οι Μονεγάσκοι έγιναν η μόλις δεύτερη ομάδα, μετά τον Ερυθρό Αστέρα, που περνάει φέτος νικηφόρα από το ΣΕΦ και επιστρέφουν στο Πριγκιπάτο έχοντας εξαλείψει εν πολλοίς το πλεονέκτημα των «ερυθρολεύκων». Το παιχνίδι κρίθησε στη δεύτερη περίοδο, όταν η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έτρεξε σερί 20-0.

Μάικ Τζέιμς με 23 πόντους (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, Ντουέιν Μπέικον με 17 πόντους (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και Ντανίλο Άντζουσιτς με 19 πόντους (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), 5 ριμπάουντ συνέθεσαν την τριπλέτα της επιτυχίας για τους νικητές. Από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Σάσα Βεζένκοφ με πόντους 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κάτι περισσότερο από 2 λεπτά για να επιχειρήσει το πρώτο του σουτ στο παιχνίδι, όμως έκτοτε ακολούθησε ένα σερί 13 αναπάντητων πόντων, που έφερε τους γηπεδούχους στο +10 (14-4, 8'09"), με τους Μονεγάσκους να μένουν άσφαιροι για 6 ολόκληρα λεπτά.Τρία μαζεμένα φάουλ και ένα σετ χαμένων βολών από τα χέρια του Λιβιό Ζαν Σαρλ, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στους 6 (16-10, 10').

Μετά από 4 άστοχα σουτ και 11 μισή αγωνιστικά λεπτά, ο Μάικ Τζέιμς βρήκε τους πρώτους του πόντους στο ματς από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Η έξοδός του όμως από παρκέ βοήθησε την ομάδα του να γίνει πιο απρόβλεπτη. Ο διακόπτης γύρισε και το σερί της Μονακό έφτασε στο 20-0 (!) μέσα σε 5 μισή λεπτά. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε 8/8 εύστοχα σουτ σε αυτό το διάστημα, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» 0/5 σουτ και 5 λάθη. Κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια στο -12 (40-28), έχοντας υποπέσει συνολικά σε 12 λάθη (σσ. περισσότερα από το μ.ό της σεζόν του που είναι 11.6) και έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (10 πόντοι με 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα). Από τους φιλοξενούμενους ο Ντουέιν Μπέικον οδηγούσε την κούρσα με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι της σειράς που υπερτέρησε η αμυντική φιλοσοφία του Ολυμπιακού, απόψε η Μονακό ήταν αυτή που επέβαλλε το παχινίδι της, το οποίο βασίζεται φυσικά στην επίθεση.

Μετά την ανάπαυλα «ζεστάθηκε» και ο Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα στην τρίτη περίοδο, βοηθώντας τη διαφορά να φτάσει στους 18 πόντους (69-51, 30').

Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του να σκέφτονται ήδη το Game 3 και πως θα ανακτήσουν το πλεονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96