Παναθηναϊκός - Λάρισα 98-67: Εύκολο απόγευμα για τους «πράσινους» του... σουτέρ Τζέρεμι Έβανς (video)

Ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση από πλευράς Λάρισας, που παραδόθηκε τελικά στην ποιότητα του «τριφυλλιού» (98-67) και την ευστοχία του Τζέρεμι Έβανς πίσω από τα 6,75 (5/8 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ματς των ΒόβοραΣερέλη μπροστά στο κοινό του ΟΑΚΑ, παρατάχθηκαν χωρίς τους Παπαγιάννη, Νέντοβιτς και Γιόβιτς απέναντι στη εξαιρετική το τελευταίο διάστημα Λάρισα που δεν είχε στη διάθεσή της τους Κρουμπάλι, Γκριν και Ζάρα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, φτάνοντας να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (5-15 στο 5’), τρέχοντας σερί 13-0 στα πρώτα λεπτά! Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση, χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Έβανς που ξεκίνησε «ζεστός» με 3/4 από την περίμετρο. Οι πράσινοι που ξεκίνησαν με πολύ κακά ποσοστά ευστοχίας (2/9 δίποντα), έκλεισαν την 1η περίοδο στο -3 (17-20 στο 10’).

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Έβανς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βρίσκοντας συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Παπαπέτρου (12π.) ανεβάζοντας κατακόρυφα την επιθετική επίδοση της ομάδας τους και βάζοντας τις βάσεις για μια εύκολη νίκη. Το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου ήταν 32-15 υπέρ των «πρασίνων», που όσο περνούσε η ώρα έδειχναν να πατάνε όλο και καλύτερα μέσα στο γήπεδο. Λίγο πριν την ανάπαυλα μάλιστα κατάφεραν με ένα σερί 7-0 να ανεβάσουν τη διαφορά στη μέγιστη μέχρι εκείνη την ώρα τιμή της, +14 (49-35 στο 20’).

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Βόβορα συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (62-41 στο 25’), μετατρέποντας ουσιαστικά τα τελευταία 15 λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Οι πράσινοι τελείωσαν το ματς με 5 παίκτες να φτάνουν τελικά σε διψήφια επίδοση πόντων (Μέικον 10π., Παπαπέτρου 22π., Οκάρο 12π., Έβανς 23π., Χουγκάζ 10π.), με την 4η περίοδο να θυμίζει προπόνηση για το τριφύλλι, που έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 34 πόντους (98-64 στο 39’).  Πολυφωνία και για τους φιλοξενούμενους, με 5 διψήφιους, με καλύτερο όλων τον Στεφάν Μούντι με 16 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67