«Κάζο» για την Μπαρτσελόνα του Καλάθη, ηττήθηκε από τη Μάλαγα εντός έδρας με 63-73

Οι Καταλανοί, λίγες μέρες πριν την έναρξη των πλέι-οφ της Euroleague υπέστησαν αναπάντεχη ήττα στην έδρα τους από την μαχητική Μάλαγα με 63-73.
Μετά την «εκκωφαντική» νίκη στην παράταση απέναντι στην... υπό κρίση Ρεάλ, οι «μπλαουγκράνα» ηττήθηκαν με 73-63 από την Ουνικάχα Μάλαγα μέσα στη Βαρκελώνη, σε εξ αναβολής ματς της 16ης αγωνιστικής της Liga Endesa. Παρά την επιστροφή των Ντέιβις και Οριόλα, οι Ανδαλουσιανοί «τιμώρησαν» τη νωχελικότητα και την αστοχία της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη στη Βαρκελώνη, που τους βάζει ξανά σε τροχιά πλέι-οφς στο Ισπανικό Πρωτάθλημα Η Μάλαγα ανέβηκε στο 13-5, ρίχνοντας τους Καταλανούς στο 22-6 αλλά ακόμα αρκετά μακριά από τους διώκτες τους, με τη 2η Ρεάλ να βρίσκεται στο 19-9. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπριθουέλα με 22 πόντους, ενώ από πλευράς Μπάρτσα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς με 20 πόντους, με τον Καλάθη να συνεισφέρει 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με 0/6 σουτ σε περίπου 19 λεπτά.