Ο Αγραβάνης έσπασε το... στοιχειωμένο ρεκόρ του Γκάλη - 88-84 ο Προμηθέας τον Ιωνικό (video)

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του Ιωνικού, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο κλειστό της Πάτρας «Δημήτρης Τόφαλος», με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει μια μεγάλη εμφάνιση με 14/14 σουτ δύο πόντων και να σκοράρει 33 πόντους.

Ο Προμηθέας υποδέχτηκε στην Πάτρα τον Ιωνικό για την 20η αγωνιστική της Basket League, στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος». Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε με 88-84, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να βάζει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη συγκεκριμένη νίκη, σκοράροντας 33 πόντους με 14/14 σουτ δύο πόντων. Με αυτό το ρεκόρ έσπασε αυτό του Νίκου Γκάλη σε έναν αγώνα Παναθηναϊκός-ΑΕΚ, στις 16 Ιανουαρίου του 1994, όπου ο «γκάνγκστερ» είχε 13/13 σουτ!
Εκτός αυτού, ο Έλληνας διεθνής, έγινε ο δεύτερος παίκτης στης ιστορία της Α1 με τουλάχιστον 30 πόντους 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, μετά τον Αλεξάντερ Βολκόβ στον αγώνα Ολυμπιακός - Αμπελόκηποι (19 Νοεμβρίου 1994), όπου ο Ουκρανός είχε 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να περνάνε τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά χεράκι-χεράκι στο σκορ, μέχρις ότου ο Προμηθέας με ένα «ξέσπασμα» διέτρεξε σερί 11-0 κάνοντας το σκορ 21-10. Οι γηπεδούχοι στόχευσαν την καρδιά της ρακέτας του Ιωνικού, καθώς μόνο ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης υπήρχε διαθέσιμος στη θέση του «5». Με τη σειρά τους οι Νικαιώτες μείωσαν στο σκορ και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο -3 (25-22)!

Η αγωνιστική ανάκαμψη των φιλοξενούμενων τους έδωσε ψυχολογία και σε συνδυασμό με την δυστοκία του Προμηθέα έξω από τη γραμμή των 6,75, εμψύχωσε τους παίκτες του Ιωνικού, παρά το μικρό ροτέισον που είχε στη διάθεση του ο Άγγελος Τσίκληρας. Η ομάδα της Νίκαιας, με πρώτο σκόρερ τον Αρσενόπουλο με 11 πόντους, κατάφερε να μείνει «μισό» καλάθι πίσω και έκλεισε το ημίχρονο με 47-46. Από την πλευρά των γηπεδούχων κορυφαίος ήταν ο Αγραβάνης με 17 πόντους και 7/7 εκτελέσεις δύο πόντων.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Προμηθέας έκανε ακόμη ένα «ξέσπασμα» με επιμέρους σκορ 15-4 σε σχεδόν 3,5 λεπτά και άφησε τον Ιωνικό στο -10 (62-52). Έτσι διαμορφώθηκε και συνέχισε όλο το τρίτο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να έχει τα ηνία του σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων (74-65).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση έμεινε στο 100% της ευστοχίας σε σουτ δύο πόντων 14/14, ενώ παράλληλα κατέρριψε το προσωπικό του ρεκόρ στην Basket League. Η καλύτερη του απόδοση ήταν στην αρχή της χρονιάς (30/1), όπου πέτυχε 26 πόντους απέναντι στην ομάδα του Περιστερίου. Παρά την… καυτή απόδοση του Αγραβάνη, ο Ιωνικός με επί μέρους 9-2, με τρία διαδοχικά τρίποντα, μείωσε στους 3 πόντους (84-81). Ο Προμηθέας ωστόσο, έδειξε πυγμή και κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση και να επικρατήσει με 88-84.