EuroLeague, Day 33: Ο Λάρκιν κουβάλησε την Εφές, στα πλέι-οφ (και) η Μπάγερν!

Ο κύβος ερρίφθη. Η 8αδα της κανονικής περιόδου «κλείδωσε» από το βράδυ της Παρασκευής αφού μετά τη νίκη της Εφές επί της Άλμπα και τον θρίαμβο της Μπάγερν επί του Ερυθρού Αστέρα έμειναν οριστικά εκτός μάχης Άλμπα και Αστέρας με τη Μπάγερν να εξασφαλίζει για 2η σερί σεζόν την παρουσία της στα πλέι-οφ.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων:

Αναντολού Εφές – Άλμπα Βερολίνου 87-77

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ η Εφές νίκησε την… ενοχλητική Άλμπα και εξασφάλισε έτσι την παρουσία της στα πλέι-οφ αφήνοντας οριστικά (μετά και τη νίκη της Μπάγερν επί του Ερυθρού Αστέρα) εκτός 8αδας τους Γερμανούς. Η Άλμπα εκμεταλλευόμενη τις απουσίες των Μίτσιτς και Μπομπουά για την Εφές και καλύπτοντας τις δικές της (Έρικσον, Σίκμα, Μπλατ) ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε 22-9 και 24-12. Η Εφές με τον Λάρκιν να ζεσταίνεται μείωσε μέχρι το ημίχρονο και μετά το 27ο λεπτό πήρε τα ηνία του αγώνα (54-52) τα οποία κράτησε μέχρι το φινάλε χάρη και στις άμυνες του Ντάνστον σε κρίσιμα σημεία.

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 28 (6), Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 14, Γκαζί, Μοερμάν 13 (2), Τουντσέρ, Πλάις 8, Άντερσον 4, Ντάνστον 9, Σίμον 7 (1)
ΑΛΜΠΑ: Λο 15 (3), Ντα Σίλβα 20 (1), Σμιθ 8 (1), Ντελόου 8 (2), Ματίσεκ 6 (2), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντε, Κουμάντζε 2, Τίμαν 11 (1), Ζούσμαν 4

Μπάγερν Μονάχου – Ερ.Αστέρας 82-57

Την παρουσία της στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκα για 2η συνεχόμενη σεζόν εξασφάλισε η Μπάγερν Μονάχου αφού μετά την ήττα της Άλμπα από την Εφές νίκησε με διαφορά άνω των 3 πόντων τον Ερυθρό Αστέρα και «κλείδωσε» την 8αδα. Η ομάδα του Τρινκιέρι μετά την 1η περίοδο πήρε τα ηνία του ματς χάρη στους Ρούμπιτ και Τόμας καλύπτοντας έτσι την απουσία των Ουόλντεν και Ουέιλερ-Μπαμπ. Ο Αστέρας που δεν είχε διαθέσιμο τον Αμερικανό γκαρντ Χόλινς άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ μετά τα μισά της 3ης περιόδου (56-40) και στο φινάλε πέταξε λευκή πετσέτα.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Τόμας 16 (2), Χάντερ 6, Γιάραμαζ 12 (2), Λούτσιτς 5 (1), Τζορτζ 4, Ομπστ, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 22 (2), Σίσκο 8, Χίλιαρντ 9 (2), Ραντόσεβιτς

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Λαζάρεβιτς 4, Ουόλτερς 7 (1), Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 11, Κάλινιτς 12 (2), Ντόμπριτς 8 (2), Ιβάνοβιτς 7 (1), Μάρκοβιτς, Ουάιτ, Κούζμιτς 8, Τόπιτς

Μπασκόνια – Ζαλγκίρις Κάουνας 96-79

Τυπικής διαδικασίας αναμέτρηση στη Βιτόρια αφού και οι δύο ομάδες ήταν αδιάφορες βαθμολογικά. Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν, εκτάκτως, διαθέσιμο τον Ουέιντ Μπάλντγουιν ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά όταν προηγήθηκαν 31-10 ενώ έφτασαν τη διαφορά και στους 28 πόντους (50-22) για να φτάσουν στο ρελαντί στη νίκη στον τελευταίο τους ευρωπαϊκό αγώνα στη σεζόν.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Ραιέστε, Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 11 (1), Μαρίβκοβιτς 10 (2), Γκρέιντζερ 2, Φοντέκιο 11 (1), Ίνοτς 18 (1), Κοστέλο 15, Πίτερς 10, Γκιεντράιτις 17 (4), Κούρουκς 2
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ουέμπστερ 5 (1), Λεκάβιτσιους 20 (2), Νέμπο 2, Μινιότας 3, Γιανκούνας, Λουκοσιούνας 12 (4), Μιλάκνις 8 (2), Κάβανο 3 (1), Γκιφάι 8, Λοβέρν 10, Ουλάνονβας 5 (1)