EuroLeague, Day 31: Έβρεξε τρίποντα από τη Μπασκόνια, χάνει το τρένο των πλέι-οφ η Φενέρ

Με Ουέιντ Μπόλντγουιν να… οργιάζει στο δεύτερο ημίχρονο και με όπλο της τα τρίποντα η Μπασκόνια νίκησε και με διαφορά τη Φενέρμπαχτσε και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι μίας θέσης στην 8αδα της Ευρωλίγκα.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων:

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 77-62

Μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκα παρέμεινε η Μπασκόνια κόβοντας παράλληλα τον δρόμο της Φενέρμπαχτσε. Οι Βάσκοι μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο 15λεπτο βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 10 πόντους διαφορά πριν το ημίχρονο αλλά ο ασυγκράτητος Μπόλντγουιν άλλαξε τη ροή του αγώνα στην 3η περίοδο. Ο Αμερικανός έκανε ρεκόρ καριέρας με 5 τρίποντα, φλέρταρε με το triple double (24 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) παρέσυρε και τους συμπαίκτες του με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να ξεφύγει 75-60 πέντε λεπτά πριν το φινάλε και να «κλειδώσει» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 54-53, 77-62

Μπασκόνια (Σπάχια): Μπάλντγουιν 24, Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ, Φοντέκιο 10, Ίνοτς 12, Κοστέλο 2, Πίτερς 16, Γκιεντράιτις 12, Κούρουκς

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 4, Σαγιόκ 3, Μαμούτολου, Ντε Κολό 8, Χένρι 3, Πίερ 4, Γκούντουριτς 12, Βέσελι 15, Φλόιντ 2, Μπούκερ 9, Πολονάρα 2

Ζαλγκίρις Κάουνας – Βιλερμπάν 68-72

Νίκη γοήτρου πέτυχε στο Κάουνας η Βιλερμπάν επί της Ζαλγκίρις που με τη σειρά της υπέστη την 3η σερί εντός έδρας ήττα και εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου θα καταλάβει οριστικά την τελευταία θέση της κανονικής περιόδου. Η Βιλερμπάν είχε σε πολύ καλή βραδιά τον ταλαντούχο νεαρό ψηλό Βίκτορ Ουεμπανιάμα που είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες τάπες σε 28,5 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Οκόμπο επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-33, 47-49, 68-72

Ζαλγκίρις (Ζντοβτς): Ουέμπστερ, Μπλαζέβιτς, Λεκάβιτσιους 10, Νέμπο 4, Γιανκούνας 10, Λουκοσιούνας 3, Μιλάκνις 11, Στρέλνιεκς, Κάβανο 8, Γκιφάι 5, Λοβέρν 2, Ουλάνοβας 15

Βιλεμρπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 21, Ουεμπανιάμα 14, Τζόουνς 16, Καουντί, Ντιό, Νάιτ 4, Γκιστ 4, Φαλ 8, Λάιτι 5, Στραζέλ