Από το 32-0 του Παναθηναϊκού στο 44-0 του Πανεπιστημίου Σάουθερν και το 35-0 των Ουόριορς. Όλα τα ασύλληπτα σερί πόντων στην ιστορία! (video)

Ο Παναθηναϊκός το μεσημέρι της Κυριακής 20 Μαρτίου στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο έγραψε ιστορία. Από το εις βάρος του 48-51 βρέθηκε να προηγείται 80-51 καταγράφοντας το μεγαλύτερο σερί (32-0) στην ιστορία της Α1. Ποια είναι όμως τα αντίστοιχα μεγαλύτερα σερί πόντων σε άλλες διοργανώσεις; Ποια ελληνική ομάδα έχει κάνει 36-0 σερί; Το ΒΝ Sports έχει τις απαντήσεις.

30-0 από τον Ολυμπιακό

Οι πράσινοι, για να ξεκινήσουμε την καταγραφή των ρεκόρ από τα μέρη μας, έσπασαν το προηγούμενο ρεκόρ της Α1 που ήταν 30-0 διά χειρός Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι το πέτυχαν στις 6 Ιανουαρίου 2008 σε αγώνα εκτός έδρας με την ΑΕ Λάρισας όπου είχαν βρεθεί να χάνουν με 40-35 και το μετέτρεψαν σε υπέρ τους 65-40 για να νικήσουν τελικά 96-69.

29-0 στο ΝΒΑ

Στο ΝΒΑ το μεγαλύτερο σερί που έχει καταγραφεί σε επίσημο αγώνα είναι το 29-0 και μάλιστα δύο φορές. Η πρώτη στις 4 Φεβρουαρίου 1987 με τους Λέικερς να κερδίζουν τους Σακραμέντο Κινγκς 128-92 χάρη στο 29-0 σερί που έτρεξαν μέσα σε 9 λεπτά στην 1η περίοδο. Τους μιμήθηκαν στις 6 Δεκεμβρίου 2009 οι Κλίβελαντ Καβαλίερς, τότε του ΛεΜπρον Τζέιμς κερδίζοντας 101-86 τους Μιλγουόκι Μπακς χάρη στο 29-0 σερί που έτρεξαν στην 3η περίοδο.

35-0 οι Ουόριορς (σε αγώνα προετοιμασίας)

Το απόλυτο ρεκόρ πάντως στο ΝΒΑ συμπεριλαμβανομένης και της pre-season το έχουν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς όταν σε έναν αγώνα προετοιμασίας στις 7 Οκτωβρίου 2012 εκτός έδρας με τους Λέικερς είχαν νικήσει 110-83 στηριζόμενοι σε σερί 35-0 που έτρεξαν στην 3η περίοδο της αναμέτρησης!

Το απόλυτο ρεκόρ του 44-0

Το 2013 και πιο συγκεκριμένα προπαραμονή Πρωτοχρονιάς (30 Δεκεμβρίου) έχει καταγραφεί το μεγαλύτερο σερί σε επίσημο αγώνα του NCAA όλων των κατηγοριών. Ήταν ο αγώνας Σάουθερν – Μπάπιστ για την 3η κατηγορία του NCAA με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε τον αγώνα με σερί… 44-0 και να κερδίζουν τελικά 116-12!

43-0 στο γυναικείο, 40-0 στο ανδρικό NCAA

Στο γυναικείο κολεγιακό πρωτάθλημα το ρεκόρ το έχει το Πανεπιστήμιο του Κονέκτικατ από τις 24 Φεβρουαρίου 2018 όταν παίζοντας κόντρα στο Σάουθερν Μέθοντιστ προηγήθηκε με… 43-0 στο ημίχρονο (!) φτάνοντας στην τελική νίκη με 80-36.

Όσο για την πρώτη κατηγορία του NCAA στα αγόρια το ρεκόρ το έχει από τις 6 Δεκεμβρίου 2012 το Πανεπιστήμιο Οχάιο που έτρεξε σερί 40-0 (από 46-25 στο 86-25) εναντίον του Κλίβελαντ Στέιτ.

37-0 στο WNBA

Τα κορίτσια δεν πάνε πίσω στα μεγάλα σερί αφού στις 18 Αυγούστου 2017 και στον αγώνα Μινεσότα Λινξ – Ιντιάνα Φίβερ για το γυναικείο ΝΒΑ (WNBA) οι γηπεδούχες μετέτρεψαν το 22-9 σε 59-9 με… 37-0 σερί που είναι το μεγαλύτερο στην ιστορία της εν λόγω λίγκας!

38-0 στην Αυστραλία

Στη Αυστραλία πριν δύο χρόνια έσπασαν τα κοντέρ στον ημιτελικό των πλέι-οφ ανάμεσα στη Μέλμπουρν Γιουνάιτεντ και τους Σίντνει Κινγκς. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 38-0 μεταξύ 3ης και 4ης περιόδου και έφτασαν άνετα στην εντυπωσιακή νίκη με 125-80.

31-0 με Εθνικές ομάδες

Στις 28 Αυγούστου 2015 και σε αγώνα προετοιμασίας ενόψει του Ευρωμπάσκετ εκείνης της χρονιάς η Γαλλία υποδέχθηκε στο Στρασβούργο τη Γερμανία του Ντιρκ Νοβίτσκι. Οι γηπεδούχοι είχαν βρεθεί να χάνουν 11-15 αλλά με… 31-0 σερί έφτασαν να προηγούνται 42-15 πριν το ημίχρονο!

32-0 η Σλοβενία με ελληνικό… άρωμα

Πρόσφατα, στις 14 Νοεμβρίου 2021 και για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ Γυναικών του 2023 η Σλοβενία νίκησε με 99 πόντους διαφορά (127-28) την πολύ αδύναμη Αλβανία εκτός έδρας. Για να φτάσει σε αυτή τη θεόρατη διαφορά στηρίχθηκε σε σερί 32-0 σε όλη τη 2η περίοδο (από 32-19 στο 64-19). Η ελληνική πινελιά σε αυτό το σερί ανήκει στον Ομοσπονδιακό προπονητή της Σλοβενίας που δεν είναι άλλος από τον συμπατριώτη μας Τζώρτζη Δικαιουλάκο.

24-0 στην Ευρωλίγκα

Οι περισσότεροι Έλληνες φίλαθλοι θυμούνται το εντυπωσιακό 20-0 που είχε προηγηθεί ο Παναθηναϊκός της Ρεάλ Μαδρίτης σε αγώνα για τα πλέι-οφ της σεζόν 2018-19. Όμως το απόλυτο ρεκόρ στη διοργάνωση το έχει η Ουνικάχα Μάλαγα από τις 6 Νοεμβρίου 2015. Τότε υποδέχθηκε την ιταλική Ντινάμο Σάσαρι και ενώ βρέθηκε να χάνει 31-37 με σερί 24-0 προηγήθηκε 55-37 και νίκησε τελικά τον αγώνα 80-62.

28-0 στο EuroCup

Αντίστοιχα στο EuroCup το ρεκόρ σερί το έχει η Μπάγερν Μονάχου σε αγώνα της με την λιθουανική Λιετκαμπέλις στις 18 Οκτωβρίου 2017 όταν έτρεξε σερί 28-0 στην 3η περίοδο για να κερδίσει τελικά 93-57.

31-0 ο Τρίτωνας

Πριν από 3,5 μήνες σε αγώνα της Α2 καταγράφθηκε το μεγαλύτερο σερί στην ιστορία της κατηγορίας. Ήταν 1η Δεκεμβρίου 2021 με τον Τρίτωνα να υποδέχεται τον Αμύντα και να κερδίσει 89-54 στηριζόμενος σε σερί 31-0 στο 2ο ημίχρονο!

36-0 της Εθνικής Κορασίδων

Τέλος, το απόλυτο ρεκόρ από ελληνική ομάδα το έχουν… κορίτσια! Η Εθνική Κορασίδων που στο πλαίσιο αγώνων κατάταξης για τη Β Κατηγορία του Ευρωμπάσκετ στις 27 Αυγούστου 2018 παίζοντας με τη Δανία έτρεξε σερί 36-0 στο 2ο ημίχρονο για να φτάσει στη νίκη με 89-44!