Αφεντικό της Πάτρας ο Προμηθέας, διέλυσε 80-60 τον Απόλλωνα

Σαν σε επανάληψη του αγώνα του πρώτου γύρου στο κλειστό της Περιβόλας, ο Προμηθέας έκανε το 2/2 φέτος κόντρα στον συμπολίτη Απόλλωνα κερδίζοντάς τον αυτή τη φορά με 80-60!

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου άφησε πίσω την ήττα από τη Μπούντουτσνοστ για το EuroCup και το επεισόδιο Αγραβάνη – Ρογκαβόπουλου στις αρχές της εβδομάδας, έδειξε το (πολύ) καλό της πρόσωπο και έφτασε στη 10η νίκη της στο πρωτάθλημα με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη. Ο Προμηθέας με άξονες τους Γκραντ, Γκάντι και Αγραβάνη πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα (28-15 στο 10λεπτο) και στην 3η περίοδο περιορίζοντας τον αντίπαλό του στους μόλις επτά πόντους «τελείωσε» το ματς φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με τον Απόλλωνα να τα… σπάει στα τρίποντα (4/27) και να χάνει κατά κράτος τις μάχες των ριμπάουντ.